Osaka: sensacyjna porażka Stosur

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Samantha Stosur nie sięgnie po tytuł w Osace. W półfinale Australijka przegrała z zajmującą 134. miejsce w ranking WTA Tour Chang Kai-Chen. Finałową rywalką Tajwanki będzie Heather Watson.

Występ Azjatki w turnieju w Japonii przypomina piękny sen, z którego nie chce się przebudzić. Niemałą niespodziankę sprawiła już w ćwierćfinale, kiedy po niezwykle emocjonującym starciu pokonała rozstawioną z ósemką Laurę Robson. Nikt jednak nie spodziewał się, iż w półfinale wyeliminuje turniejową jedynkę.

Okoliczności, w jakich Chang uporała się ze Stosur, są bliźniaczo podobne do tych, w których wyeliminowała Robson. Tajwanka wygrała pierwszą partię 6:4, choć rozpoczęła ją od utraty trzech gemów, ale w drugim secie lepsza była Stosur. Australijka zwycięstwo wyrwała w 10. gemie, w którym to drugi raz w meczu przełamała rywalkę. I gdy wydawało się, że decydujący set odbędzie się zgodnie z przewidywaniami przedmeczowymi, czyli po myśli zeszłorocznej mistrzyni US Open, Tajwanka dowiodła, iż dysponuje niezwykłą wolą walki. Decydujące punkty zawodniczki rozegrały w tiebreaku, w którym to Chang spisywała się rewelacyjnie. Tajwanka wykorzystała drugą piłkę meczową i zwyciężyła 6:4, 4:6, 7:6(3), osiągając pierwszy w karierze finał turnieju z cyklu WTA.

Jej rywalką w meczu o tytuł będzie Watson, która najwyraźniej pozazdrościła osiągnięcia swojej rodaczce, Robson. Przez 22 lata żadnej z Brytyjek nie udało się dobrnąć do finału turnieju z cyklu WTA, aż kilka tygodni temu sztuki tej dokonała Robson w chińskim Kantonie, a teraz jej osiągnięcie powieliła Watson.

Brytyjka w trwającym nieco ponad dwie godziny pojedynku pokonała Misaki Doi. Reprezentantka gospodarzy stawiała bardzo zacięty opór, lecz w decydujących fragmentach meczu lepiej spisywała się wyżej notowana Europejka. Pierwszą partię Watson wygrała 7:6(2), okazując się wyraźnie lepszą w tiebreaku. Drugi set rozstrzygnął się na chwilę przed tiebreakiem – w 11. gemie przełamała rywalkę, a chwilę później przypieczętowała zwycięstwo w meczu.