Osaka zdetronizowana

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Naomi Osaka na czwartej rundzie zakończyła próbę obrony tytułu na kortach Flushing Meadows. W poniedziałek lepsza okazała się Belinda Bencic. Szwajcarka o półfinał zagra z Donną Vekić, która po obronie piłki meczowej pokonała Julię Goerges.

Młodsza rodaczka Rogera Federera mogła wyjść na kort pewna siebie, ponieważ w tym sezonie dwukrotnie ogrywała Japonkę. Reprezentantka Szwajcarii już w pierwszym gemie odebrała podanie rywalce, dzięki czemu odskoczyła na 2:0. Liderka światowego rankingu przy najbliższej okazji odrobiła jednak stratę i później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 5:5. W jedenastym gemie 22-latka urodzona w Flawil po raz drugi przełamała rywalkę, a chwilę później wykorzystała atut własnego podania i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. Bencic lepiej rozpoczęła również drugą odsłonę meczu i zapisała na swoim koncie „breaka” w piątym gemie. Jak się później okazało był to kluczowy moment tej części spotkania. Osaka straty już nie zdołała odrobić i po godzinie i 27 minutach zeszła z kortu pokonana.

Ćwierćfinałową rywalką Szwajcarki będzie Donna Vekić, która wyszła z niezwykle trudnej sytuacji. Chorwatka przegrywała z Julią Goerges już 6:7 3:5. W dziesiątym gemie drugiego seta Niemka miała nawet piłkę meczową, ale 23-latka urodzona w Osijeku się wybroniła. Vekić zachowała więcej zimnej krwi także w końcówce partii i doprowadziła do wyrównania. O losach decydującej odsłony pojedynku zadecydowało pojedyncze przełamanie, które reprezentantka Chorwacji zdobyła w ósmym gemie.

Nie wiem jak wygrałam ten mecz – przyznała Vekić, która po raz pierwszy w karierze awansowała do najlepszej ósemki w imprezie wielkoszlemowej. – Ona serwowała na mecz, miała piłkę meczową, a ja po prostu walczyłam i wierzyłam, że wciąż mogę wygrać. Przede wszystkim próbowałam przebić return na drugą stronę siatki, bo ona serwowała dzisiaj niesamowicie. Czułam się pewnie w wymianach, więc wiedziałam, że jak przebije pierwszą piłkę na drugą stronę, to moje szanse na zdobycie punktu będą rosły.

W bilansie pojedynków Belinda Bencic prowadzi z Chorwatką 2:1.


Wyniki

Czwarta singla

Naomi Osaka (Japonia, 1) – Belinda Bencic (Szwajcaria, 13) 7:5 6:4

Donna Vekić (Chorwacja, 23) – Julia Goerges (Niemcy, 26) 6:7(5) 7:5 6:3