Ośmioro Polaków weźmie udział w nowojorskiej imprezie

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Już w poniedziałek ruszą eliminacje do ostatniego turnieju wielkoszlemowego w obecnym sezonie. Tydzień później rozegrane zostaną pierwsze mecze w turniejach głównych. Na kortach Flushing Meadows pojawi się ośmioro biało-czerwonych, a później dołączą jeszcze do nich juniorzy. 

Zacznijmy od tych, którzy do Nowego Jorku jeszcze się nie wybierają. Hubert Hurkacz i Łukasz Kubot występ w US Open traktują oczywiście priorytetowo, jednak obecnie przebywają w Winston-Salem. To właśnie tam zostanie rozegrany ostatni z turniejów podprowadzających pod ostatnią lewę Wielkiego Szlema. Polacy będą zaliczani w swoich konkurencjach do grona faworytów. Kubot i Brazylijczyk Marcelo Melo zostali rozstawieni z numerem jeden, natomiast Hurkacz z numerem trzy. Możliwe więc, że w Nowym Jorku zjawią się na ostatnią chwilę. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ nie muszą przedzierać się przez eliminacje. Jeśli chodzi o nowojorską imprezę, Kubot i Melo będą rozstawieni z ,,dwójką”. Z kolei Hurkacz już w pierwszej rundzie będzie mógł trafić na zawodnika ze ścisłej światowej czołówki. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że los będzie łaskawszy, a na pojedynki z gwiazdami przyjdzie czas w bardziej zaawansowanej fazie zawodów.

Popularny ,,Hubi” wystąpi również w grze podwójnej. Partnerować mu będzie Vasek Pospisil. O klasie Kanadyjczyka najlepiej świadczy fakt, że w 2014 wygrał w grze podwójnej Wimbledon. A jeśli jesteśmy już przy grze podwójnej, to w tej konkurencji w wydaniu kobiecym reprezentować nas będzie Alicja Rosolska. Biorąc pod uwagę starty w ostatnich turniejach, wiele wskazuje na to, że partnerką Polki będzie Amerykanka Desirae Krawczyk.

Natomiast w drabince głównej singla kobiet na pewno zobaczymy Igę Świątek i Magdę Linette. Dla warszawianki będzie to debiut w nowojorskiej imprezie. Wcześniej uczestniczyła w niej tylko jako juniorka. Bardziej doświadczona Linette w turnieju głównym US Open wystąpi już po raz piąty z rzędu. Do tej pory wygrała tylko jeden mecz, więc to dobry moment na podreperowanie statystyk.

Przez trzystopniowe eliminacje do turniejów głównych będą próbowali się przebić Katarzyna Kawa, Magdalena Fręch i Kamil Majchrzak. Nikt z tej grupy nie wystąpił do tej pory w turnieju głównym US Open. Fręch i Majchrzak posiadają natomiast doświadczenie z zeszłorocznych kwalifikacji.

Nieco później do rywalizacji na Flushing Meadows przystąpią juniorzy. Spośród polskich zawodników do imprezy zgłoszeni są Wojciech Marek (pewne miejsce w turnieju głównym) oraz Weronika Baszak i Martyna Kubka (obie najprawdopodobniej rozpoczną zmagania od eliminacji).