Ostrawa. Białoruskie starcie w finale

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Wiktoria Azarenka i Aryna Sabałenka zmierzą się w niedzielnym finale w Ostrava Open. Pierwsza z Białorusinek pokonała w półfinale Marię Sakkari, natomiast druga z reprezentantek Białorusi okazała się lepsza od Jennifer Brady.

Po wznowieniu rozgrywek po przerwie pandemicznej, Wiktoria Azarenka imponuje formą. Białorusinka wygrała Western & Southern Open, dotarła do finału US Open, a w niedzielę powalczy o najwyższe trofeum w Ostrawie. Będzie to 40. mecz o mistrzostwo w karierze dwukrotnej mistrzyni Australian Open.

W sobotę także potwierdziła dobrą dyspozycję w starciu z Marią Sakkari. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek, jednak początek meczu pokazał, że Azarenka doskonale wiedziała, co robić. Była liderka rankingu zdobyła pierwszych pięć gemów i całkowicie dominowała na korcie. Greczynka miała problemy z regularnością i z odpieraniem ataków rywalki. Tym samym po 33 minutach set powędrował na konto wyżej notowanej zawodniczki.

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie do poprzedniej. Ponownie to Azarenka przejmowała inicjatywę i nie pozwalała rozwinąć skrzydeł Sakkari, wychodząc na prowadzenie 4:0. Od tego momentu atenka zaczęła grać nieco solidniej i popełniała mniej błędów. Udało jej się nawet, pierwszy raz w pojedynku, przełamać podanie Białorusinki. Końcówka spotkania była niezwykle zacięta, ale Azarenka nie straciła pewności siebie i kontrolowała sytuację. W efekcie po 98 minutach gry odniosła zwycięstwo i awansowała do trzeciego finału w tym sezonie.

Rywalką Azarenki w walce o tytuł będzie jej rodaczka, Aryna Sabałenka. Białorusinka miała trochę problemów w poprzednich rundach, jednak w półfinale z Jennifer Brady poradziła sobie bez większych nerwów. Było to pierwsze dwusetowe zwycięstwo turniejowej „trójki” w tym tygodniu.

Sabałenka solidnie rozpoczęła pojedynek, dwukrotnie przełamując rywalkę i wychodząc na prowadzenie 5:1. Białorusinka szczególnie dobrze spisywała się przy returnie, o czym świadczą wszystkie wykorzystane szanse na przełamanie. W końcówce partii otwarcia, w poczynania Sabałenki wkradł się moment dekoncentracji przez co straciła dwa gemy, ale nie przeszkodziło jej to w zapisaniu seta na swoją korzyść.

Druga odsłona rozpoczęła się od breaka dla faworytki meczu i tej przewagi nie oddała już do końca. Brady miała jeszcze szanse na odrobienie strat w ósmym gemie, ale Amerykanka nie zdołała odebrać serwisu rywalce. Po 77 minutach gry Sabałenka mogła cieszyć się z awansu do finału. Białorusinka będzie miała okazję na zdobycie drugiego tytułu w tym roku. W lutym była najlepsza podczas Qatar Total Open.

Azarenka i Sabałenka spotkały się wcześniej dwukrotnie. Dwa razy miało to miejsce podczas US Open. W 2019 roku lepsza okazała się młodsza z Białorusinek, natomiast w tym roku to Azarenka była górą. Początek finału Ostrava Open zaplanowano na 14:30.

 


Wyniki

Półfinały singla:

Aryna Sabałenka (Białoruś, 3) – Jennifer Brady (USA) 6:4, 6:4

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) – Maria Sakkari (Grecja) 6:1, 6:3