Ostrawa. Drugi tytuł w sezonie dla Sabałenki!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Aryna Sabałenka sięgnęła po siódmy tytuł w głównym cyklu. Białorusinka pokonała w finale rodaczkę Wiktorię Azarenkę 6:2, 6:2. Było to najłatwiej wygrane spotkanie w tym tygodniu przez 22-latkę z Mińska.

Pierwsze dwa mecze Aryny Sabałenki w Ostrava Open 2020 były dla niej naprawdę wymagające. Z Cori Gauff Białorusinka odwróciła losy pojedynku z 2:5 w decydującym secie, natomiast w ćwierćfinale z Sarą Sorribes Tormo odrodziła się po przegraniu pierwszych dziesięciu gemów. W półfinale i finale jej zwycięstwa nie były już zagrożone, a 22-latka z Mińska prezentowała w nich solidny tenis. Dzięki temu mogła cieszyć się z siódmego triumfu w karierze.

Z kolei Wiktoria Azarenka, po wznowieniu gry po przerwie związanej z pandemią, odnalazła formę sprzed lat, a jej dobra dyspozycja zaprocentowała świetnymi wynikami na kortach twardych. Białorusinka zdobyła tytuł w Western & Southern Open, a także dotarła do finałów w US Open oraz w Ostrawie.

Dzisiejszy mecz finałowy można określić jako najsłabszy mecz Azarenki na kortach twardych od kiedy wznowiono rozgrywki. Wynikało to po części z dobrej gry Sabałenki, a po części z tego, iż starsza z tenisistek miała problemy ze zdrowiem.

Finał w Ostrawie był wyrównany do piątego gema. Wtedy to Sabałenka do zera zdołała przełamać przeciwniczkę i od tego momentu przejęła całkowitą kontrolę nad meczem. W siódmym gemie dołożyła kolejnego breaka, a po 36 minutach objęła prowadzenie 1:0 w setach.

Obie tenisistki grały niezwykle agresywnie i nie zwalniały ręki. Różnicę robiła regularność i popełnianie błędów. Tych było więcej po stronie Azarenki, natomiast Sabałenka imponowała solidnością. W trzecim gemie uzyskała trzecie przełamanie w spotkaniu, a 31-latka z Mińska poprosiła o przerwę medyczną.

Po wznowieniu gry dalej dominowała mniej utytułowana zawodniczka, choć Azarenka zdołała odrobić częściowo straty, dzięki solidnemu returnowi. Na więcej nie było jej jednak stać. Dyskomfort spowodowany kontuzją był widoczny i widać było, że dwukrotna mistrzyni Australian Open nie jest w stanie nawiązać wyrównanej walki. Tym samym po 68 minutach gry Sabałenka cieszyła się z drugiego tytułu w tym sezonie. Pierwszy wywalczyła w lutym podczas Qatar Total Open.


Wyniki

Finał singla:

Aryna Sabałenka (Białoruś, 3) – Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) 6:2, 6:2