Ostrawa. Linette górą w starciu Polek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Tylko cztery gemy straciła Magda Linette w dwustopniowych kwalifikacjach do turnieju WTA 500 w Ostrawie. W meczu decydującym o awansie pokonała 6:1, 6:2 Katarzynę Kawę. Pewne miejsce w drabince głównej miała Iga Świątek, która została rozstawiona z numerem jeden.

Spotkanie Polek nie było tak jednostronne jak wskazywałby końcowy rezultat. Wiele gemów było wyrównanych, jednak niemal wszystkie najważniejsze punkty padły łupem wyżej notowanej z naszej reprezentantek. Z siedmiu gemów rozegranych na przewagi Linette wygrała aż sześć.

W pomeczowych statystykach widać też wyraźną różnicę w skuteczności po pierwszym podaniu. Kawa wygrała niespełna połowę takich punktów, a po raz pierwszy utrzymała serwis dopiero przy stanie 0:2 w drugim secie. Natomiast gdy Linette trafiała pierwszym podaniem, wygrywała 73% piłek.

W turnieju głównym pierwszą przeciwniczką poznanianki będzie inna z kwalifikantek, Francuzka Oceane Dodin. Kawa może dostać się do turnieju głównego jako szczęśliwa przegrana. Dwa miejsca już się zwolniły, jednak zajęły je rosyjskie tenisistki.

Dopiero w środę lub czwartek do rywalizacji przystąpi Iga Świątek. Nasza najlepsza tenisistka została rozstawiona z numerem jeden, dzięki czemu w pierwszej rundzie ma wolny los. W kolejnej zagra z lepszą z pary Shuai Zhang – Julia Putincewa.

Bardzo ciekawie zapowiadają się też zmagania deblistek. W turnieju są aż cztery duety z biało-czerwonymi w składzie: Magda Linette i Bernarda Pera, Alicja Rosolska i Andreea Mitu, Katarzyna Kawa i Alena Fomina, oraz Katarzyna Piter i Kimberley Zimmermann. Pierwsze dwie z wymienionych par zagrają w pierwszej rundzie przeciwko sobie.