Ostrawa. Nieudany rewanż Świątek

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek nie wystąpi w finale turnieju J&T Banka Ostrava Open. W sobotę lepsza okazała się Maria Sakkari, która pokonała Polkę również w ćwierćfinale Roland Garros.

Greczynka świetnie rozpoczęła spotkanie i już w pierwszym gemie odebrała podanie reprezentantce Polski. Jak się później okazało, to był kluczowy moment tej części meczu. Sakkari bardzo dobrze spisywała się przy własnym serwisie i ani razu nie musiała nawet bronić się przed przełamaniem. Podopieczna Piotra Sierzputowskiego, pomimo tego, że później pewnie wygrywała własne podania, to nie była w stanie odrobić straty i przegrała pierwszego seta 4:6.

20-latka z Raszyna pierwsze okazje na odebranie podania rywalce wypracowała sobie na początku drugiej odsłony meczu. W drugim gemie pierwsza rakieta Polski wywalczyła dwa „breakpointy”, ale Sakkari się wybroniła. Niewykorzystane okazje zemściły się na Świątek, która straciła podanie w piątym gemie i chwilę później przegrywała już 2:4. Wydawało się, że Greczynka jest już na ostatniej prostej do zwycięstwa. Mistrzyni Roland Garros zerwała się jednak jeszcze do walki i dzięki agresywne grze wyszła na prowadzenie 5:4. Decydujący moment meczu nastąpił w jedenastym gemie. Świątek w imponującym stylu obroniła w nim dwa „breakpointy”, ale przy trzecim musiała już skapitulować. Po zmianie stron grecka zawodniczka wykorzystała atut własnego podania i po godzinie i 51 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Maria Sakkari w Ostrawie przerwała serię dziewięciu półfinałów przegranych z rzędu. Ostatni raz Greczynka zameldowała się w finale w 2019 roku w Rabacie. Zdobyła wtedy jedyny w karierze tytuł rangi WTA.


Wyniki

Półfinał singla

Maria Sakkari (Grecja, 4) – Iga Świątek (Polska, 1) 6:4 7:5