Ostrawa. Pięć Polek na starcie. Linette i Kawa dobrze zaczęły eliminacje

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Aż pięć Polek wybrało się za południową granicę na turniej WTA 500. W turnieju głównym najwyżej rozstawiona będzie Iga Świątek. Natomiast na awans z kwalifikacji wciąż mają nadzieję Magda Linette i Katarzyna Kawa. W niedzielę nasze reprezentantki zagrają przeciwko sobie. 

Dla Igi Świątek występ w Ostrawie będzie pierwszym po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Do rywalizacji przystąpi jako najwyżej rozstawiona, co od razu ustawi ją w roli poważnej kandydatki do wygrania całych zawodów. Zwycięstwo byłoby bardzo cenne w kontekście rywalizacji o miejsce w czołowej ósemce na koniec sezonu i występ w WTA Finals. Na tę chwilę Polka jest piąta w rankingu Race. W Ostrawie zagrają też szósta w tej klasyfikacji Maria Sakkari i jedenasta Anastazja Pawluczenkowa.

Nasze pozostałe reprezentantki, za wyjątkiem Alicji Rosolskiej, która skupia się na deblu, do turnieju głównego próbowały przedostać się przez eliminacje. W połowie drogi do sukcesu są Magda Linette i Katarzyna Kawa. Drabinka turniejowa ułożyła się jednak w ten sposób, że tylko jedna z nich będzie mogła się cieszyć z awansu. W decydującej rundzie staną bowiem po przeciwnych stronach siatki.

W pierwszych meczach obie spisały się bardzo dobrze. Linette w niecałą godzinę pokonała 6:0, 6:1 Hinduskę Rutuję Bhosale, a Kawa sprawiła miłą niespodziankę, wygrywając 6:2, 6:4 z Misaki Doi.

Występ w grze pojedynczej zakończyła już natomiast Katarzyna Piter, która ugrała tylko jednego gema w starciu z Bernardą Perą. 30-letniej poznaniance ostatnimi czasy o wiele lepiej wiedzie się w deblu. W Ostrawie zobaczymy ją u boku Kimberley Zimmermann z Belgii. Z kolei Alicja Rosolska utworzy parę z Rumunką Andreeą Mitu.

 


Wyniki

Pierwsza runda eliminacji:

Magda Linette (Polska, 2) – Rutuja Bhosale (Indie) 6:0, 6:1
Katarzyna Kawa (Polska) – Misaki Doi (Japonia, 11) 6:2, 6:4
Bernarda Pera (USA, 8) – Katarzyna Piter (Polska) 6:0, 6:1