Ostrawa. Sakkari z Azarenką o finał, odrodzenie Sabałenki

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Wiktoria Azarenka nie pozwoliła na rewanż Elise Mertens i zameldowała się w półfinale Ostrava Open. Awans do najlepszej „czwórki” uzyskała też inna Białorusinka – Aryna Sabałenka, która pokonała Sarę Sorribes Tormo w najdziwniejszym meczu turnieju. Ponadto w 1/2 finału znalazły się też Maria Sakkari i Jennifer Brady.

Pojedynek pomiędzy Wiktorią Azarenką a Elise Mertens był jedynym spotkaniem dwusetowym w piątek w Ostrawie. Tenisistki te miały okazję rywalizować miesiąc temu w ćwierćfinale US Open. Wówczas lepsza była Białorusinka, która oddała rywalce tylko gema. Tym razem Belgijka zdołała postawić bardziej zacięty opór, ale nie wystarczyło to na odniesienie zwycięstwa.

Partia otwarcia była wyrównana, a zawodniczki wspinały się na wyżyny swoich umiejętności przez co gra stała na bardzo wysokim poziomie. Mimo że Mertens uzyskała przełamanie już na początku to nie zdołała doprowadzić przewagi do końca. Od stanu 3:4 Azarenka wygrała trzy gemy z rzędu, a w drugiej odsłonie przejęła całkowitą kontrolę nad meczem. W efekcie finalistka US Open 2020 zameldowała się w półfinale po 90 minutach gry. W walce o finał jej rywalką będzie Maria Sakkari.

Greczynka nie miała łatwej przeprawy z Ons Jabeur. Tunezyjka wygrała pierwszego seta, dzięki kluczowemu przełamaniu w szóstym gemie. W drugiej odsłonie to ona także przejęła inicjatywę od początku i miała przewagę breaka. Jednak atenka zerwała się do walki i od stanu 2:3 wygrała cztery gemy, wyrównując stan meczu. Trzecia partia przebiegała już całkowicie pod dyktando wyżej notowanej zawodniczki, która straciła w niej tylko jednego gema.

W półfinale Ostrava Open znalazła się też rodaczka Azarenki. Aryna Sabałenka zdołała odnieść zwycięstwo, choć przegrała pierwszych dziesięć gemów. To nie był jednak koniec zaskakujących rozstrzygnięć w spotkaniu z Sarą Sorribes Tormo. Po tym, jak Hiszpanka objęła prowadzenie 6:0, 4:0 nie wygrała już gema w tym pojedynku. Sabałenka zapisała na swoje konto dwanaście gemów z rzędu. Rywalką turniejowej „trójki” w walce o finał bedzie Jennifer Brady, która wyeliminowała Weronikę Kudermetową w trzech setach.

Ćwierćfinały singla:

Aryna Sabałenka (Białoruś, 3) – Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, Q) 0:6, 6:4, 6:0

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) – Elise Mertens (Belgia, 7) 6:4, 6:1

Maria Sakkari (Grecja) – Ons Jabeur (Tunezja) 3:6, 6:3, 6:1

Jennifer Brady (USA) – Weronika Kudermetowa (Rosja, Q) 6:7 (5), 6:3, 6:1