Paryż. Dźoković pierwszym finalistą. Znów był bezbłędny przy własnym podaniu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dźoković pokonał 7:6(5), 6:4 Grigora Dimitrowa i po raz szósty w karierze awansował do finału Rolex Paris Masters. Podczas tegorocznej edycji Serb zachwyca przede wszystkim skutecznością we własnych gemach serwisowych. W trzech ostatnich meczach nie tylko nie dał się przełamać, ale nie musiał bronić choćby jednego break-pointa.

W Paryżu wszystko zmierza w jednym kierunku, mianowicie finału Novaka Dźokovicia z Rafaelem Nadalem. By tak się stało, Hiszpan w drugim półfinale musi pokonać Denisa Shapovalova. Na razie dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści idą przez turniej jak burza, wygrywając wszystkie sety. Kibice zacierają ręce, gdyż nigdy wcześniej w hali Bercy nie doszło do finałowego starcia pomiędzy zawodnikami ,,wielkiej trójki”.

W tegorocznej edycji dominacja Dźokovicia i Nadala nad resztą stawki jest wyraźna. Dość powiedzieć, że Serb w trzech ostatnich meczach nie musiał bronić ani jednego break-pointa. A przeciwników miał wysokiej klasy, bo naprzeciw niego stawali kolejno: Kyle Edmund, Stefanos Tsitsipas i Grigor Dimitrow. Tylko w pierwszym meczu w turnieju Corentin Moutet potrafił dobrać się do skóry Serbowi przy jego podaniu. Francuz miał jednak inne problemy i podobnie jak pozostali nie zdołał ugrać seta.

Pewną szansę dla przeciwników Dźokovicia stanowi doprowadzenie do tie-breaka. Ta sztuka udała się w pierwszym secie półfinałowego pojedynku Grigorowi Dimitrowowi. Bułgar grał momentami jak z nut, ale w najważniejszej wymianie popełnił kosztowny błąd. Przy prowadzeniu 5-4 w tie-breaku, zakończył drive-volleyem składającą się z 32 uderzeń wymianę. Piłka wylądowała jednak na aucie, co uskrzydliło dokonującego cudów w defensywie Dźokovicia. Serb wymusił jeszcze dwa błędy na przeciwniku, dzięki czemu wygrał pierwszego seta, a później naładowany pozytywną energią ruszył do walki w kolejnej odsłonie. Zwycięstwo w drugim secie przyszło mu już łatwiej. O końcowym wyniku zadecydowało przełamanie z piątego gema – jedynego w meczu, w którym returnujący wywalczył break-pointy. Ostatecznie ,,Nole” wygrał 7:6(5), 6:4 w godzinę i 37 minut.

W drugim półfinale Rafael Nadal zmierzy się z Denisem Shapovalovem. Początek tego spotkania zaplanowano na 16.30.