Paryż. Dźoković poza zasięgiem rywali. Piąte trofeum w sezonie dla Serba

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Tylko godzinę i pięć minut trwał finałowy pojedynek Novaka Dźokovicia z Denisem Shapovalovem w Paris Rolex Masters. Serb bez problemów pokonał Kanadyjczyka 6:3, 6:4 i wygrał piąty turniej w obecnym sezonie. Przed nim jeszcze szansa na dwa cenne zwycięstwa – w Finałach ATP i Pucharze Davisa.

Za Novakiem Dźokoviciem jeden z najlepszych turniejów w sezonie. Choć w drodze po tytuł mierzył się z utalentowanymi, głodnymi sukcesu rywalami, nie stracił ani jednego seta. Mało tego, tylko Corentin Moutet (w meczu drugiej rundy) był w stanie go przełamać. W kolejnych czterech pojedynkach lider rankingu ATP grał jak z nut przy własnym podaniu i punktował kolejnych przeciwników. Mimo zwycięstwa w prestiżowym turnieju, Dźoković nie obroni jednak pozycji numer jeden w zestawieniu zawodowych tenisistów. Wyprzedzi go Rafael Nadal, który w hali Bercy dotarł do półfinału, a następnie wycofał się z turnieju. Na rozgrzewce doznał bowiem kontuzji brzucha.

Ranking ma jednak drugorzędne znaczenie, ponieważ Dźoković będzie miał jeszcze w tym roku okazję, aby wrócić na szczyt. Mowa oczywiście o turnieju ATP Finals, w którym być może Serb skrzyżuje rakiety z Rafaelem Nadalem, o ile największy rywal dojdzie do siebie po problemach zdrowotnych. ,,Nole” cieszyć może przede wszystkim świetna dyspozycja w końcówce sezonu. W Paryżu rozegrał kilka bardzo dobrych meczów z rzędu i zasłużenie sięgnął po tytuł. W hali Bercy wygrał po raz piąty (wcześniej w 2009 roku i latach 2013-2015).

O finałowym zwycięstwie nad Denisem Shapovalovem zadecydowały pojedyncze przełamania w obydwu setach. W pierwszej partii kluczowy był już drugi gem, natomiast w drugiej do przełamania doszło nieco później, bo w siódmym gemie. Dźoković ani przez moment nie poczuł jednak zagrożenia ze strony 20-letniego przeciwnika, dla którego był to debiut w finale turnieju ATP Masters 1000. Dzięki zdobytym punktom awansuje na najwyższe w karierze, piętnaste miejsce.