Paryż. Humbert lepszy od Tsitsipasa po wielkiej batalii

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Ugo Humbert podtrzymuje dobrą passę. Francuz wygrał we wtorek siódmy mecz z rzędu i odniósł drugie zwycięstwo w karierze nad zawodnikiem z Top 10, pokonując po ponad trzech godzinach gry Stefanosa Tsitsipasa. Inną niespodziankę sprawił Norbert Gombos, który wyeliminował Davida Goffin.

Ugo Humbert utrzymuje rewelacyjną formę w końcówce sezonu. Świeżo upieczony triumfator z Antwerpii odniósł we wtorek w Paryżu jedno z największych zwycięstw w karierze. Pokonał turniejową „dwójkę” Stefanosa Tsitsipasa, ale musiał o to stoczyć niezwykle zaciętą walkę.

Spotkanie lepiej rozpoczął Grek i objął prowadzenie 3:0. Tej przewagi jednak nie utrzymał i pozwolił Humbertowi na odrobienie strat. Francuz z gema na gem grał coraz agresywniej i starał się zmuszać rywala do błędów. Tak też było w tie-breaku pierwszej partii, kiedy to 22-latek z Metz już na początku wyrobił sobie przewagę, a następnie zapisał seta na swoje konto. W drugiej odsłonie żaden z zawodników nie stracił podania, choć reprezentant gospodarzy miał kilka okazji, by odebrać serwis rywalowi. Tsitsipas zdołał się jednak wybronić i ponownie o losach partii zdecydował tie-break. W nim to ponownie dominował Humbert, obejmując prowadzenie 6-3. Wydawało się, że koniec spotkania jest już blisko, ale Francuz nie wykorzystał trzech piłek meczowych i dał odrodzić się ateńczykowi. Ten przy pierwszej okazji wyrównał stan meczu.

Jednak już na początku decydującej partii, Grek stracił podanie. Humbert pewnie zmierzał po zwycięstwo i zaskakiwał rywala kątowymi uderzeniami. Obaj tenisiści grali na wyniszczenie i nie oszczędzali się. W szóstym gemie Tsitsipas odłamał przeciwnika i kwestia wygranej znowu była otwarta. Zawodnicy ponownie musieli rozegrać decydującą rozgrywkę. Humbert wyrzucił z głowy to, co stało się w drugim secie i tym razem nie pozwolił Grekowi na odbudowanie się. Przy piątej piłce meczowej zakończył spotkanie, które trwało trzy godziny i 16 minut.

W walce o ćwierćfinał Humbert zmierzy się z Marinem Cziliciem. Chorwat awansował do trzeciej rundy bez gry, gdyż u Corentina Mouteta wykryto koronawirusa.

Inną niespodziankę sprawił Norbert Gombos. Słowak w dwóch setach pokonał rozstawionego z „ósemką” Davida Goffin. Belg nie wykorzystał w drugiej partii trzech piłek setowych, a ogólnie w jego grze dominowały niewymuszone błędy. Tym samym stracił on też szansę na udział w Nitto ATP Finals.

O przepustkę do Londynu cały czas walczy Pablo Carreno Busta, którego kolejnym rywalem będzie właśnie Gombos. Hiszpan rozprawił się we wtorek z Janem-Lennardem Struffem, wygrywając w dwóch setach.

Do drugiej rundy awansowali też m.in. Milos Raonic, Stan Wawrinka czy Richard Gasquet. Kanadyjczyk bez problemów ograł Aljaża Bedene. Więcej energii stracił Szwajcar z Danem Evansem, choć nie oddał Brytyjczykowi seta. Z kolei dość niespodziewanie Gasquet wyeliminował Taylora Fritza.

Ugo Humbert (Francja) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2) 7:6(4), 6:7(6), 7:6(3)

Norbert Gombos (Słowacja, Q) – David Goffin (Belgia, 8) 6:4, 7:6(6)

Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 9) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 7:6(3), 6:2