Paryż. Miedwiediew z pierwszym triumfem w sezonie

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Daniił Miedwiediew zdobył pierwszy tytuł od 13 miesięcy. W finale Rolex Paris Masters Rosjanin pokonał Alexandra Zvereva 5:7, 6:4, 6:1. To trzecie trofeum moskwianina w turnieju tej rangi.

Zarówno dla Daniiła Miedwiediewa, jak i dla Alexandra Zvereva był to pierwszy występ w finale paryskiego Mastersa. Rosjanin walczył o zdobycie premierowego tytułu w tym roku, z kolei Niemiec miał szansę na trzeci triumf w sezonie 2020. Było to siódme starcie tych tenisistów. We wcześniejszych spotkaniach tylko raz lepszy był moskwianin, a miało to miejsce w ubiegłym roku, w finale w Szanghaju.

Historia lubi się powtarzać i tym razem również to Miedwiediew pokonał Zvereva w meczu o mistrzostwo w turnieju rangi Masters 1000. Początek pojedynku był wyrównany i opierał się głównie utrzymywaniu podania. Niemiec czuł się lepiej w dłuższych wymianach, natomiast Rosjanin starał się skracać akcje. Wszystko zapowiadało, że losy partii otwarcia będzie musiał rozstrzygnąć tie-break, ale w ostatnim możliwym momencie „Sascha” wykorzystał słabszego gema serwisowego rywala i uzyskał pierwszego breaka w meczu. Ten okazał się niezwykle cenny, zapewniając prowadzenie 1:0 w setach.

W drugiej odsłonie poziom widowiska nieco się obniżył. U obu zawodników pojawiło się więcej niewymuszonych błędów. Zverev miał coraz większe problemy z utrzymaniem podania, aż w końcu, w dziesiątym gemie Miedwiediew zdołał po raz pierwszy przełamać przeciwnika. To był moment zwrotny w meczu. W następnym gemie finalista US Open 2019 pewnie zakończył seta i lepiej prezentował się od rywala.

Decydująca partia źle zaczęła się dla Zvereva, który już na początku stracił serwis. W kolejnym gemie miał jeszcze szanse na szybkie odrobienie strat, ale kilka złych decyzji mu to uniemożliwiło. Miedwiediew z kolei był na fali i coraz pewniej zmierzał po zwycięstwo. Następnie dołożył kolejnego breaka i całkowicie dominował na korcie. W efekcie Niemiec wygrał w trzecim secie tylko gema i tym samym zakończyła się jego seria 12 wygranych meczów.

Daniił Miedwiediew zdobył trzeci tytuł Masters 1000 i ósmy ogólnie. Szósty raz w historii paryskiego mastersa tytuł zdobył reprezentant Rosjii. Przed Miedwiediewem dokonali tego Marat Safin (2000, 2002, 2004), Nikołaj Dawidienko (2006) i Karen Chaczanow (2018).

Przed Miedwiediewem i Zverevem ostatni występ w sezonie. Obaj zagrają w ATP Finals w Londynie, które odbędą się w dniach 15-22 listopada.