Paryż. Shapovalov zakończył marzenia Monfilsa o ATP Finals

Gael Monfils musiał wygrać jeszcze jeden mecz, by być pewnym udziału w Nitto ATP Finals. Francuz nie wykonał jednak ostatniego kroku i w piątek znacznie uległ Denisowi Shapovalowi. Z kolei Novak Dźoković zrewanżował się Stefanosowi Tsitsipasowi i oddał mu tylko trzy gemy.

Gael Monfils miał wielką szansę, by zakwalifikować się do turnieju kończącego sezon w Londynie. Francuz potrzebował tylko jednego zwycięstwa, by wyprzedzić Matteo Berrettiniego w rankingu ATP Race. W piątek za mocny okazał się jednak Denis Shapovalov i zakończył marzenia paryżanina o Nitto ATP Finals.

Kanadyjczyk prezentuje świetną formę w końcówce sezonu. Ostatnio sięgnął po premierowy tytuł w Sztokholmie, a w paryskiej imprezie także nie zwalnia tempa. W poprzedniej rundzie pokonał Alexandra Zvereva, a w walce o półfinał nie dał szans Monfilsowi. Shapovalov od początku spotkania kontrolował jego przebieg i dominował w każdym elemencie gry. Reprezentant gospodarzy wydawał się pozbawiony energii i nie potrafił znaleźć sposobu na tak dysponowanego rywala. W efekcie po 58 minutach Kanadyjczyk zameldował się w półfinale, tracąc tylko cztery gemy.

Z kolei Novak Dźoković zmierzył się w ćwierćfinale ze Stefanosem Tsitsipasem, z którym przegrał niedawno na tym samym etapie turnieju w Szanghaju. Tym razem Grek nie był w stanie zagrozić liderowi rankingu – Grałem z nim trzy tygodnie temu. Prześledziłem jeszcze raz, co zrobiłem dobrze, co zrobiłem źle, a co mogłem zrobić lepiej – mówił Serb. – Dzisiaj zagrałem jeden z najlepszych meczów w sezonie. Bardzo dobrze przygotowałem się do tego pojedynku – dodał.

I było to widać również na korcie. „Nole” świetnie spisywał się na returnie i nie pozwalał ateńczykowi przejmować kontroli w wymianach. Ostatecznie Dźoković stracił zaledwie trzy gemy i po niecałej godzinie awansował do szóstego w karierze półfinału Rolex Paris Masters.

W nim zmierzy się z Grigorem Dimitrowem. Bułgar pokonał w dwóch setach Cristiana Garina. Tenisista z Chaskowa pewnie wygrał partię otwarcia, dwukrotnie przełamując przeciwnika. Druga odsłona była o wiele bardziej zacięta, mimo że Dimitrow uzyskał breaka już na początku. Chilijczyk odrobił jednak straty, a przy 5:4 serwował nawet, by wyrównać stan meczu. Bułgar nie zamierzał jednak grać decydującego seta, podniósł poziom swojej gry i zdobył trzy gemy z rzędu, kończąc pojedynek.