Paryż. Zverev lepszy od Nadala!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Alexander Zverev wyeliminował Rafaela Nadala w półfinale paryskiego Mastersa. Tym samym Niemiec przedłużył serię zwycięstw do 12. O tytuł powalczy z Daniiłem Miedwiediewem, który pokonał Milosa Raonica. Zarówno dla hamburczyka, jak i moskwianina będzie to pierwszy finał Mastersa w stolicy Francji.

Od rozpoczęcia US Open Alexander Zverev wygrał 21 z 23 pojedynków. Niemiec dotarł do finału nowojorskiego szlema oraz zdobył dwa tytuły w Kolonii. Teraz hamburczyk stanie przed szansą sięgnięcia po najwyższe trofeum w Paris-Rolex Masters, po tym, jak w półfinale wyeliminował Rafaela Nadala. To drugie zwycięstwo Zvereva nad Hiszpanem.

Kluczem do wygranej był zdecydowanie serwis 23-latka z Hamburga. W partii otwarcia „Rafa” ani razu nie zdołał odebrać podania rywalowi, a ten za to uzyskał breaka już w trzecim gemie i nie oddał przewag do końca. W drugiej odsłonie Zverev ponownie przełamał na 2:1, jednak scenariusz ułożył się nieco inaczej niż w pierwszym secie. Przy prowadzeniu Niemca 4:2 do walki zerwał się 20-krotny mistrz wielkoszlemowy. Nadal odrobił straty i wygrał trzy gemy z rzędu. Taki obrót spraw nie podłamał jednak młodszego z tenisistów, który w jedenastym gemie ponownie przełamał wicelidera rankingu i tym razem nie pozwolił na odebranie mu przewagi.

Tym samym po godzinie i 41 minutach Zverev premierowo awansował do finału paryskiego mastersa. Niemiec będzie się starał powtórzyć sukces swojego obecnego trenera Davida Ferrera, który okazał się najlepszy w tym turnieju w 2012 roku.

Ostatni finał imprezy rangi Masters 1000, w którym uczestniczył Zverev miał miejsce w Szanghaju w 2019 roku. Wówczas przegrał z… Daniiłem Miedwiediewem, który będzie niedzielnym rywalem hamburczyka.

Rosjanin zapewnił sobie udział w finale, pokonując w dwóch setach Milosa Raonica. Pierwszy set był perfekcyjny w wykonaniu moskwianina, gdyż nie musiał bronić on ani jednego break pointa. Sam natomiast uzyskał kluczowe przełamanie w piątym gemie.

Druga odsłona była już o wiele bardziej zacięta, a swoje szanse miał też Kanadyjczyk. Ostatecznie tenisiści musieli rozegrać tie-break, w którym to inicjatywę od początku przejął Miedwiediew. Tym samym po godzinie i 38 minutach Rosjanin awansował do pierwszego finału w ciągu 13 miesięcy.