Pattaya: Kirilenko zdobyła tytuł

/ Jarosław Skoczylas, źródło: własne, foto: AFP

Rosjanka Maria Kirilenko wygrała turniej PTT Pattaya Open 2013 (pula nagród 235 tysięcy dolarów) i zdobyła swój pierwszy od pięciu lat tytuł singlowy WTA. W finale rosyjska tenisistka pokonała Sabine Lisicki 5:7, 6:1, 7:6(1).

Dzisiejszy finał w Tajlandii był trzecim pojedynkiem pomiędzy Lisicki (turniejowa „piątka”) i Kirilenko (turniejowa „dwójka”) w dotychczasowych karierach tenisistek. W dwóch wcześniejszych spotkaniach (w 2008 roku w Cincinnati i w 2007 roku w Dubaju) również triumfowała Rosjanka.

W dniu dzisiejszym mecz lepiej rozpoczęła jednak Niemka polskiego pochodzenia, która w pierwszej partii dwukrotnie przełamała faworytkę i wygrała seta 7:5. Zupełnie odwrotny przebieg miał drugi set pojedynku – Kirilenko potrafiła narzucić rywalce własny styl gry i całkowicie dominowała na korcie, oddając rywalce tylko jednego gema.

Podsumowaniem pełnego emocji finału turnieju w Pattayi był niewątpliwie decydujący trzeci set. Obie zawodniczki prowadziły wyrównaną walkę, a Sabine Lisicki co chwilę popisywała się znakomitym asem (w sumie w trzeciej partii zagrała ich siedem, a w całym meczu aż dwanaście). Końcówkę seta lepiej wytrzymała Rosjanka, która wygrała tie breaka 7:1.

Zwycięstwo w turnieju PTT Pattaya Open 2013 jest szóstym triumfem singlowym Kirilenko (15 WTA) w rozgrywkach WTA. Poprzednio Rosjanka wygrała trzy turnieje singlowe w 2008 roku (Estoril, Barcelona, Seul), w 2007 roku (Kolkata) i w 2005 roku (Pekin). 26-letnia tenisistka z Moskwy poprawiła również swoje osiągnięcie sprzed roku, kiedy to uległa w finale Słowaczce Danieli Hantuchovej.

Czuję się wspaniale. Było bardzo ciężko, a Sabine zagrała dzisiaj bardzo dobrze. Po zeszłorocznym finale byłam nieco rozczarowana, ale w dniu dzisiejszym uczucie jest zupełnie odwrotne. Jestem bardzo podekscytowana, że udało mi się dzisiaj wygrać finał – powiedziała po meczu wyraźnie szczęśliwa Kirilenko.

W przyszłym tygodniu zarówno Kirilenko jak i Lisicki, wystąpią w rozgrywkach Pucharu Federacji. 26-letnia Rosjanka wraz z koleżankami z reprezentacji zmierzą się w Moskwie z reprezentacją Japonii, natomiast drużyna Niemiec w składzie Sabine Lisicki, Julia Goerges, Anna-Lena Groenefeld i Annika Beck, wybiorą się do Limoges na mecz z reprezentacją Francji.

W turnieju deblowym PTT Pattaya Open triumfowały w dniu dzisiejszym Japonka Kimiko Date-Krumm i Australijka Casey Dellacqua. W dwusetowym finale okazały się lepsze od Akgul Amanmuradovej i Rosjanka Aleksandry Panowej.

Finał singla:
Maria Kirilenko (Rosja, 2) – Sabine Lisicki (Niemcy, 5) 5:7, 6:1, 7:6(1)

Finał debla:
K.Date-Krumm, C.Dellacqua (Japonia, Australia) – A.Amanmuradova, A.Panowa (Uzbekistan, Rosja) 6:3, 6:2