Pawluczenkowa i Osaka powalczą o tytuł

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Naomi Osaka i Anastasija Pawluczenkowa wygrały w sobotę po dwa mecze i zmierzą się w finale Toray Pan Pacific Open. Japonka w półfinale pokonała Elise Mertens, z kolei Rosjanka wyeliminowała Angelique Kerber.

Opady deszczu w piątek przeszkodziły organizatorom i tenisistkom w rozegraniu wszystkich meczów ćwierćfinałowych. Tego dnia awans wywalczyła tylko Angelique Kerber.

Dlatego też w sobotę trzy zawodniczki musiały rozegrać po dwa spotkania. Rewelacyjną formę zaprezentowała Anastasija Pawluczenkowa, która w tych dwóch pojedynkach straciła zaledwie dziesięć gemów. Najpierw nie dała szans reprezentantce gospodarzy Misaki Doi, pokonując ją 6:2, 6:2. Następnie czekało na Rosjankę trudniejsze zadanie, gdyż w walce o finał zmierzyła się z Kerber.

Spotkanie lepiej rozpoczęła Niemka, wychodząc na prowadzenie 2:0. Pawluczenkowa odrobiła straty w czwartym gemie, jednak serwis nie był dominującym elementem gry w przypadku obu tenisistek. Przełamywały się one w sumie dziewięć razy, pięć w secie otwarcia. W tej grze returnowej lepiej poradziła sobie Rosjanka, która po 34 minutach zapisała pierwszą partię na swoje konto.

Obie zawodniczki starały się grać ofensywnie, ale to Pawluczenkowa popełniała mniej błędów. W drugiej odsłonie wyszła na prowadzenie 5:2 i mimo że w następnym gemie Kerber częściowo odrobiła starty, to nie była w stanie dogonić rywalki. Tym samym podopieczna Sama Sumyka zameldowała się w 19. finale w karierze i powalczy o 13. tytuł.

Finałową rywalką Rosjanki będzie lokalna bohaterka Naomi Osaka. Japonka spisuje się rewelacyjnie w rodzinnym mieście. W ćwierćfinale wzięła rewanż na Julii Putnicewej, z którą przegrała poprzednie trzy pojedynki, dwa w tym roku. Tym razem liderka rankingu nie straciła nawet seta i awansowała do półfinału po prawie dwóch godzinach gry.

Tam czekała na nią Elise Mertens. Zarówno dla Belgijki, jak i dla Japonki było to drugie starcie w ciągu dnia. Lepszą formę fizyczną pokazała faworytka i to ona powalczy o tytuł. W partii otwarcia Mertens stawiła jeszcze zacięty opór, ale druga odsłona przebiegała już całkowicie pod dyktando Osaki.