Forbet

Pekin ATP: finał marzeń w stolicy Chin

/ Antoni Cichy, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rafael Nadal zmierzy się z Novakiem Djokoviciem w finałowym meczu rozgrywek w Pekinie. Serb dołączył do Hiszpana po tym, jak w dwóch setach pokonał Richarda Gasqueta.

Nie ma najmniejszych wątpliwości: to będzie wielki pojedynek z licznymi podtekstami. Najbardziej atmosferę podgrzewa fakt, iż naprzeciw siebie staną ustępujący lider rankingu ATP oraz nowy numer jeden na świecie – Rafael Nadal.

Hiszpan drogę do finału – przynajmniej jeśli chodzi o spotkanie półfinałowe – miał zdecydowanie łatwiejszą. Jego rywal, Tomas Berdych, skreczował już w pierwszym secie, pozwalając Nadalowi zaoszczędzić sporo sił przed niedzielną batalią. Popularny „Rafa” na korcie spędził nieco ponad pół godziny.

W drugim półfinale doszło do konfrontacji dotychczasowego lidera rankingu ATP – Novaka Djokovicia – z Richardem Gasquetem. Obydwaj spotkali się po raz dziesiąty w karierze, a bilans poprzednich spotkań był dla Francuza wręcz druzgocący, bowiem przegrał osiem z dziesięciu pojedynków.

W pierwszym secie turniejowa „jedynka” wykorzystał nie najlepiej funkcjonujący serwis Gasqueta i doprowadził do dwóch przełamań, mając siedem break pointów. Francuz zaliczył tylko jednego breaka i musiał uznać wyższość Djokovicia, który wygrał 6:4.

Przebieg drugiej partii był już bardziej jednostronny. Numer jeden na świecie znakomicie serwował, czego potwierdzeniem trzy asy; a rozstawionego z „piątką” Gasqueta ten element ponownie pozostawiał wiele do życzenia. Popularny „Djoko” z trzech break pointów na punkty dające mu wygraną w gemie zamienił dwa i przypieczętował swój awans do finału.
 


Wyniki

Półfinały singla:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Richard Gasquet (Francja, 5) 6:4, 6:2
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Tomas Berdych (Czechy, 4) 4:2 i krecz

Półfinał debla:
F. Fognini, A. Seppi (Włochy) – D. Nestor, L. Paes (Kanada, Indie, 1) 3:6, 7:5, 10-8

Forbet