Pekin: ekspresowe półfinały

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Novak Djoković i Jo-Wilfried Tsonga awansowali do finału turnieju China Open w Pekinie. Zarówno Serb, jak i Francuz, odnieśli gładkie zwycięstwa, eliminując odpowiednio Floriana Mayera i Feliciano Lopeza.

Djoković zachowuje status niepokonanego w China Open. W Pekińskiej imprezie rangi ATP World Tour 500 triumfował w 2009 i 2010 roku. W tym sezonie również spisuje się bardzo dobrze, a jedynego seta stracił w pierwszym meczu z Michalem Berrerem. W półfinale wicelider rankingu ATP spotkał się z innym reprezentantem naszych zachodnich sąsiadów, ale tym razem nie miał już żadnych problemów. Floriana Mayera pokonał 6:1, 6:4. Pomeczowe statystyki mówią same za siebie: 7 asów, 3 z 3 wykorzystanych break pointów i wygranie wszystkich gemów przy swoim podaniu.

Dla Djokovicia będzie to już dziewiąty finał w tym sezonie. Dotychczas zdobył trzy tytułu –Australian Open, Miami i Toronto.

Półfinał z udziałem Serba trwał dokładnie godzinę. Jeszcze mniej czasu na korcie spędził w sobotę Jo-Wilfried Tsonga. Jego rywal, Feliciano Lopez, skreczował bowiem w trakcie drugiego seta. W momencie przerwania pojedynku Francuz prowadził 6:1, 4:1, a zegar wskazywał dopiero 43 minuty gry. Leworęczny Hiszpan zmagał się z kontuzją nadgarstka.

Grałem naprawdę dobrze – powiedział Tsonga. – Dobrze się czuję na korcie. Jestem zadowolony ze swojej gry. W finale na pewno zagram dobrze.

Dla Tsongi awans do finału pekińskiego turnieju jest o tyle istotny, iż przybliża go do startu w kończących sezon mistrzostwach ATP w Londynie. Francuz zajmuje aktualnie 8. miejsce, ostatnie premiowane awansem. Tsonga ma w tym sezonie na koncie dwa tytułu w zawodowym cyklu. Triumfował w Doha i Metz.

Bilans pojedynków pomiędzy finalistkami jest korzystny dla Djokovicia, który prowadzi 7-5. Na dodatek Serb wygrał wszystkie trzy tegoroczne spotkania, oddając w nich dwa sety (oba w ćwierćfinale Roland Garros).

Półfinały singla:
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 3) – Feliciano Lopez (Hiszpania) 6:1, 4:1 i krecz
Novak Djoković (Serbia, 1) – Florian Mayer (Niemcy) 6:1, 6:4

Półfinał debla:
C. Berlocq, D. Istomin (Argentyna, Uzbekistan) – C. Fleming, R. Hutchins (Wielka Brytania) 6:2, 6:3