Pekin. Magda Linette w półfinale gry podwójnej!

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.wtatennis.com/, oprac. własne, foto: AFP

W turnieju gry pojedynczej w Pekinie Magda Linette została pokonana przez Igę Świątek. Poznaniance i Peyton Stearns pozostał jednak udział w meczu ćwierćfinałowym debla, w którym ich rywalkami były Weronika Kudiermietowa i Beatriz Haddad Maia.

Choć uczestniczki rosyjsko-brazylijskiego duetu mogą kojarzyć się kibicom przede wszystkim z występami w singlu, nie brakuje im także sukcesów w grze podwójnej. Haddad Maia jest wszak finalistką Australian Open 2022 w tej konkurencji, zaś Kudiermietowa była w finale Wimbledonu 2021 i wygrała deblowe finały sezonu WTA z 2022 roku.

Spotkanie na Lotus Arenie podaniem rozpoczynała Linette. Otwarcie to nie było udane, ponieważ Polka i Amerykanka zostały w nim przełamane. Fakt, że chwilę potem w polu serwisowym bez zarzutu spisała się Kudiermietowa, oznaczał prowadzenie rywalek 2:0.

Sytuację Peyton i Magdy jeszcze pogorszyło przegranie podania przez tenisistkę z Cincinnati. Kudiermietowa i Haddad Maia znakomicie returnowały i nie popełniały błędów w wymianach. Pierwszy cykl serwisowy zamykała leworęczna Brazylijka, która pewnie powiększyła przewagę swojego duetu do rezultatu 4:0.

Wynik ten dał Weronice i Beatriz spory komfort, który wykorzystały do prowadzenia jeszcze odważniejszej i bardziej bezkompromisowej gry. Mocne i dobrze kierowane uderzenia dały im kolejne break-pointy, ale tym razem Stearns i Linette obroniły się i zapisały na swoim koncie pierwszego gema w meczu.

Niestety to małe osiągnięcie było jedynym jasnym punktem otwierającej partii w wykonaniu „naszej” pary. Set został zakończony już przy podaniu Stearns, a na tablicy widniał dobitny wynik 6:1.

Set drugi rozpoczął się dla Magdy i Peyton podobnie do pierwszego. Polka i Amerykanka nie zagroziły serwującej Haddad Mai, a potem zostały przełamane przy podaniu naszej reprezentantki. Kolejny gem, w którym rywalki bez problemów obroniły własny serwis, sugerował, że pewnie kroczą ku półfinałowi imprezy.

Następny fragment meczu był w wykonaniu Polki i Amerykanki dużo lepszy. Para wygrała podanie Peyton, a potem – niespodziewanie – odebrała serwis Haddad Mai. Efektownym, kończącym, bekhendem popisała się w tamtym gemie Magda Linette. Do wyrównania na 3:3 potrzeba było zatem zdobycia tylko jednego gema, którego „naszemu” duetowi udało się wygrać przy podaniu zawodniczki z Poznania.

Środkowa część seta obfitowała w zacięte gemy. Swoje serwisy – po walce – obroniły Rosjanka i Amerykanka, a w kłopotach znalazła się Haddad Maia. Brazylijka i jej partnerka popełniały proste błędy i przestały dominować w wymianach. Przełamanie zawodniczki z Sao Paulo ponownie zostało przypieczętowane znakomitą kontrą w wykonaniu Linette.

By doprowadzić do remisu w setach, Polka musiała obronić własny serwis. Rosjanka i Brazylijka nie zamierzały jednak odpuszczać i szybko uzyskały prowadzenie 40:0, którego nie zmarnowały. Ich sukces oznaczał kolejny zwrot akcji w drugiej partii i rezultat 5:5.

Ostatecznie panie dobrnęły do tie-breaka, który miał zadecydować o tym, czy mecz będzie rozegrany na pełnym dystansie. Trzynastego gema lepiej rozpoczęły Linette i Stearns. Para objęła prowadzenie 3:0. a trzeci punkt dał jej świetny lob naszej reprezentantki. Z biegiem rywalizacji przewaga Polki i Amerykanki jeszcze się zwiększyła. Na krótką przerwę duet ten schodził z wynikiem 5:1, a całą rozgrywkę wygrał rezultatem 7:3.

Powyższe rozstrzygnięcie oznaczało, że kibiców czeka dodatkowa porcja emocji. Batalię o miejsce w półfinale wieńczył super tie-break, rozgrywany do minimum dziesięciu wygranych punktów. Pierwsza faza tego specyficznego gema należała do Polki i Amerykanki. Para dobrze prezentowała się w ostrych wymianach i prowadziła 4:2.

W dalszej części super tie-breaka Magda i Peyton utrzymały przewagę, wygrywając kilka efektownych wymian. Starcie zakończyła trzecia piłka meczowa, po której wiadomo było, że to Linette i Stearns znajdą się w najlepszej czwórce zawodów w Pekinie. Ich rywalkami będą Giuliana Olmos i Hao-Ching Chan.


Wyniki

 

Pekin (ćwierćfinał debla):

M. Linette (Polska) / P. Stearns (USA) – W. Kudiermietowa / B. Haddad Maia (Brazylia) 1:6 7:6 (3) 10-8