Peter Lundgren: Młody Federer był utalentowany, ale leniwy

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisnet.com /własne, foto: AFP

Pod skrzydłami Petera Lundgrena, Roger Federer zdobył pierwszy wielkoszlemowy tytuł – Wimbledon 2003. Jednak jak wspomina szwedzki trener, praca ze Szwajcarem nie zawsze należała do najłatwiejszych. 

Peter Lundgren najwyżej dotarł do 25. miejsca w rankingu ATP. Po zakończeniu kariery w 1995 roku został trenerem Marcelo Riosa i pomógł Chilijczykowi awansować do czołowej „dziesiątki”. Następnie Szwed współpracował ze szwajcarską federacją tenisową, by w 2000 roku rozpocząć pracę z Rogerem Federerem.

Lundgren i Federer współpracowali ze sobą trzy lata, a w tym czasie tenisista z Bazylei sięgnął po premierowy tytuł wielkoszlemowy. Miało to miejsce na kortach Wimbledonu w 2003 roku. Mimo że wspólna praca przyczyniła się do wielkiego sukcesu Szwajcara, to nie zawsze była ona łatwa – Praca z tenisistą nigdy nie jest łatwa – przyznał Lundgren. – W tamtym czasie Roger był bardzo utalentowanym młodym zawodnikiem, może trochę leniwym, miał pewne problemy z koncentracją i nie był jeszcze fizycznie gotowy – dodał szwedzki szkoleniowiec.

Presja na Federerze była ogromna, gdy był młodym chłopakiem – Dla Rogera ten tytuł (Wimbledon 2003) był tym, czego wszyscy oczekiwali – powiedział Lundgren, który najdalej w Wimbledonie awansował do czwartej rundy. – Roger zawsze chciał być najlepszy. Prawda jest taka, że był osobą, z którą trudno było pracować, ale ma wielkie serce i jest dobrym facetem – podsumował Szwed.