Pewne zwycięstwa Dźokovicia i Thiema

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dźoković udanie rozpoczął walkę o obronę tytułu. Dobrą formę z Pekinu przywiózł także Dominic Thiem. Z kolei zacięte pojedynki stoczyli w środę Alexander Zverev i Stefanos Tsitsipas. Grek będzie rywalem Huberta Hurkacza w trzeciej rundzie.

Novak Dźoković przyleciał do Szanghaju jako świeżo upieczony triumfator z Tokio. Serb cały czas musi walczyć o utrzymanie pozycji lidera rankingu na koniec sezonu. W tym osiągnięciu może przeszkodzić mu Rafael Nadal, który jednak nie startuje w Rolex Shanghai Masters. Tenisista z Belgradu broni tu tytułu, a ten wynik może zapewnić mu zakończenie sezonu jako numer jeden.

Zmagania w przedostatnim turnieju rangi Masters 1000 w roku Serb rozpoczął od pokonania Denisa Shapovalova. Dźoković trzykrotnie przełamał rywala – raz w pierwszym secie i dwa razy w drugim. Kluczowy break w partii otwarcia nastąpił w ósmym gemie. Lider rankingu nie pozwalał Kanadyjczykowi na przejmowanie kontroli w wymianach i na szybkie kończenie akcji. Dobrze spisywał się na returnie, co poskutkowało przełamaniami w piątym i dziewiątym gemie drugiej odsłony. Tym samym po 70 minutach Dźoković awansował do trzeciej rundy. Tam zmierzy się z Johnem Isnerem. Amerykanin w dwóch setach pokonał Lucasa Pouille’a.

Rodak Shapovalova, Felix Auger-Aliassime, także nie zdołał wygrać swojego pojedynku. Lepszy od niego okazał się Stefanos Tsitsipas, który w ubiegłym tygodniu dotarł do finału w Pekinie. Grek potrzebował dwóch tie-breaków, by wyeliminować młodego Kanadyjczyka. Tym samym ateńczyk będzie kolejnym rywalem Huberta Hurkacza. Będzie to szóste spotkanie tych tenisistów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dwóch tie-breaków potrzebował też Alexander Zverev. Jeremy Chardy zmusił Niemca do wielkiego wysiłku, a świadczyć o tym może choćby tie-break pierwszego seta, w którym zawodnicy rozegrali 28 punktów. Z kolei Dominic Thiem kolejny raz zaprezentował świetną formę. Austriak okazał się lepszy od Pablo Carreno Busty w dwóch setach, choć mecz był wyrównany i stał na wysokim poziomie.

W walce o ćwierćfinał Zverev zmierzy się z Andriejem Rublowem, który stracił tylko dwa gemy z Johnem Millmanem, natomiast Thiem powalczy o 1/4 finału z Nikołozem Basilaszwilim.

Novak Dźoković (Serbia, 1) – Denis Shapovalov (Kanada) 6:3, 6:3

Dominic Thiem (Austria, 4) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania, Q) 7:6 (3), 6:3

Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Jeremy Chardy (Francja, Q) 7:6 (13), 7:6 (3)

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 6) – Felix Auger-Aliassime (Kanada) 7:6 (3), 7:6 (3)

Karen Chaczanow (Rosja, 7) – Taylor Fritz (USA) 6:2, 6:4

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 8) – Reilly Opelka (USA) 6:4, 7:5

Matteo Berrettini (Włochy, 11) – Cristian Garin (Chile) 6:3, 6:3

David Goffin (Belgia, 13) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:2, 3:0 i krecz

John Isner (USA, 16) – Lucas Pouille (Francja) 7:5, 6:3

Andriej Rublow (Rosja) – John Millman (Australia) 6:2, 6:0