Phoenix. Zieliński i Nys w finale!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: Diadora

Jan Zieliński i Hugo Nys awansowali do finału challengera w Phoenix. W sobotnim półfinale polsko-monakijska para pokonała duet Hiszpanów – Roberto Carballesa Baenę oraz Pedro Martineza.

Impreza w stanie Arizona jest idealną okazją dla tenisistów, którym nie powiodło się w Indian Wells, do próby odnalezienia formy przed turniejem w Miami. W tym roku obsada rozgrywek była godna niejednego turnieju wyższej rangi. W singlowej drabince mogliśmy znaleźć takie nazwiska jak min. Matteo Berrtettini, Diego Schwartzman, czy Emil Ruusuvuori. Najwyżej rozstawioną parą debla byli z kolei Rajeev Ram i Joe Salisbury – dwukrotni zwycięzcy wielkoszlemowego US Open. Nie inaczej było w przypadku Zielińskiego i Nysa, którzy również przyjechali do Phoenix po odpadnięciu już na początku turnieju w Kalifornii.

Drogę do półfinału para rozstawiona z „dwójką” rozpoczęła od pokonania jednego ze swoich pogromców z finału tegorocznego Australian Open, Rinky’ego Hijikaty, który grał w parze z Luke’em Saville’em. Następnie okazali się lepsi po decydującym secie od Hansa Hacha Verdugo oraz Denisa Kudlę. W meczu 1/2 finału ich rywalami była z kolei dwójka reprezentantów Hiszpanii.

Spotkanie przeciwko Carballesowi Baenie i Martinezowi nie rozpoczęło się najlepiej dla Polaka i Monakijczyka. Zieliński i Nys zmuszeni byli do obrony aż czterech break pointów w trakcie swojego pierwszego gema serwisowego. Udało im się jednak wyjść z opresji. Następnie od stanu 2:2 nastąpiła seria trzech strat serwisu przez podających z rzędu. Po niej na przewagę jednego breaka odskoczyli Jan i Hugo. Reprezentanci Polski i Monako nie oddali prowadzenia do końca partii. Pomimo konieczności bronienia kolejnego break pointa udało im się zapisać pierwszego seta na swoje konto.

Finaliści pierwszego turnieju wielkoszlemowego w tym roku drugą odsłonę meczu otworzyli w najlepszym możliwym stylu, przełamując rywali. Po chwili duet Hiszpanów miał jednak okazję do wyrównania stanu rywalizacji. Tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego ponownie nie potrafili wykorzystać prowadzenia 40-o w gemie serwisowym przeciwników. Zieliński i Nys, podobnie jak w pierwszym secie, zdołali obronić cztery piłki na przełamanie. Był to ostatni moment, w którym mogliśmy mówić o kontakcie między dwoma rywalizującymi stronami. Później Carballes Baena i Martinez nie potrafili na nowo podjąć walki. Efektem tego była kolejna strata serwisu i gładkie wygranie drugiego seta przez Zielińskiego i Nysa. Reprezentanci Polski i Monako zakończyli tym samym pojedynek po godzinie i 11 minutach gry.

 

 


Wyniki

Półfinał debla:

Hugo Nys, Jan Zieliński (Monako, Polska, 2) – Roberto Carballes Baena, Pedro Martinez (Hiszpania) 6:4, 6:2