Pięćdziesiąte urodziny pirata z Las Vegas

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Andre Agassi to jedna z najbarwniejszych i najbardziej utytułowanych postaci w historii tenisa. Ośmiokrotny mistrz Wielkiego Szlema 29 kwietnia obchodzi 50 urodziny.

Urodzony w Las Vegas tenisista to jeden z wychowanków słynnej Akademii Nicka Bolleteriego na Florydzie. Agassi do Bradenton trafił w wieku trzynastu lat. Ze względu na brak środków finansowych przez rodziców, późniejszy lider rankingu ATP miał zostać tylko trzy miesiące. Jednak Bolleteri zobaczył w młodym tenisiście niesamowity talent i, jak się później okazało, nie mylił się.

Agassi to posiadacz licznych tytułów. Amerykanin przez 101 tygodni był liderem rankingu ATP, co daje mu dziewiąty wynik w historii tenisa. W karierze zwyciężył w sześćdziesięciu turniejach, w tym ośmiu wielkoszlemowych. Dzięki wygranej w każdej z czterech najważniejszych imprez w sezonie oraz sięgnięciu po tytuł mistrza olimpijskiego w 1996 roku może się pochwalić tak zwanym karierowym Wielkim Szlemem. Najwięcej razy wygrywał w Australii. Sięgając na Antypodach po tytuł czterokrotnie, został pierwszym w historii tenisistą Ery Open, który tyle razy zwyciężył w jednym turnieju Wielkiego Szlema. Później wynik Agassiego powtórzyli Roger Federer oraz Novak Dżoković.

Skompletowanie karierowego  Wielkiego Szlema zajęło Amerykaninowi siedem lat. Po premierowe zwycięstwo sięgnął na Wimbledonie w 1992 roku, z kolei wieńczący dzieło tytuł zdobył na paryskich kortach. Podczas obiadu dla zwycięzców tamtej edycji Roland Garros 1999 poznał Steffi Graff, która pod koniec 2001 roku została jego żoną. Wcześniej Agassi był żonaty z Brook Shields, ale małżeństwo rozpadło się po dwóch latach.

Obecnie urodzony w Las Vegas zawodnik zajmuje się głównie działalnością charytatywną. W ramach fundacji, którą założył już w 1994 roku, działa na rzecz wsparcia młodych ludzi z talentem sportowym.