Pierwsze od 16 lat Mistrzostwa Włoch. Sonego i Paolini najlepsi

/ Szymon Adamski , źródło: własne / ubitennis.com, foto: AFP

We Włoszech po raz pierwszy od 2004 roku odbyły się krajowe mistrzostwa. Pod nieobecność najlepszych z numerem jeden zostali rozstawieni Lorenzo Sonego i Jasmine Paolini. Oboje wywiązali się z roli faworytów i zdobyli złote medale. 

W turnieju mężczyzn zabrakło chociażby Fabio Fogniniego oraz Matteo Berrettiniego. Pierwszy przeszedł niedawno zabieg artroskopii kostek, natomiast drugi bierze udział w pokazowym turnieju UTS Championship, organizowanym w Nicei przez Patricka Mouratoglou. Dużą stratą dla turnieju była też nieobecność doskonale się rozwijającego Jannika Sinnera. Wymieniać można tak jeszcze długo. Włosi mają obecnie ośmiu tenisistów w czołowej setce rankingu ATP, ale aż siedmiu z nich odpuściło sobie udział w mistrzostwach. Wyłamał się Lorenzo Sonego i na pewno nie żałuje. 25-latek z Turynu pokonał w finale 6:4, 6:3 siedem lat starszego Andreę Arnaboldiego.

Najwięcej problemów Sonego miał na samym początku turnieju. Już w pierwszej rundzie obronił trzy piłki meczowe. Bliski sprawienia dużej niespodzianki był notowany w czwartej setce rankingu ATP Andrea Pellegrino. Żadnemu z czterech kolejnych rywali Sonego nie udało się ugrać nawet seta.

Mistrzostw Włoch nie zaszczyciła też swoją obecnością Camila Giorgi. Pod jej nieobecność stawka turnieju kobiet bardzo się wyrównała. Wygrała Jasmine Paolini, która podobnie jak Sonego wisiała na włosku w meczu pierwszej rundy. Co prawda nie broniła piłek meczowych, ale przegrywała już 4:6, 1:5 z Matilde Paoletti. W finale prowadziła natomiast 6:5, 30-0 z Martiną Trevisan, kiedy rywalka zdecydowała się przedwcześnie zakończyć pojedynek. Wcześniej, przy stanie 4:5 poprosiła o przerwę medyczną i od tego czasu grała z bandażem na prawej nodze.

Paolini w pomeczowym wywiadzie powiedziała, że nie spodziewała się kreczu przeciwniczki. Wydawało jej się, że kontuzja Trevisan nie była na tyle poważna, by nie móc kontynuować gry. Zwycięstwo oczywiście bardzo ją ucieszyło, jednak zaznaczyła, że wolałaby wygrać po rozegraniu pełnego meczu.


Wyniki

Finał turnieju mężczyzn:

Lorenzo Sonego (1) – Andrea Arnaboldi (7) 6:4, 6:3

Finał turnieju kobiet:

Jasmine Paolini (1) – Martine Trevisan (2) 6:5 i krecz Trevisan