Pierwszy finał Murray’a od ponad dwóch lat

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Andy Murray i Stan Wawrinka od ponad dwóch lat nie mogą wygrać turnieju głównego cyklu. W niedzielę jeden z nich wróci jednak na sam szczyt. Niezwykle utytułowani i doświadczeni zawodnicy staną naprzeciw siebie w finale małej imprezy w Antwerpii. Tak ekskluzywna obsada finałowego pojedynku to woda na młyn dla jej organizatorów. 

Chyba nikt się nie spodziewał, że czwarta edycja belgijskiego turnieju będzie dostarczała tylu wrażeń. Wczesne porażki najwyżej rozstawionego Gaela Monfilsa i faworyta gospodarzy – Davida Goffina, można było początkowo odczytywać jako szansę dla młodych, zdolnych zawodników, między innymi Jannika Sinnera czy Ugo Humberta. Włoch z Francuzem rzeczywiście radzili sobie bardzo dobrze, ale do czasu. W półfinałach zatrzymali ich ponad dziesięć lat starsi Stan Wawrinka i Andy Murray. Dwaj niezatapialni wojownicy, którzy wciąż stanowiliby zapewne ścisłą światową czołówkę, gdyby nie poważne problemy zdrowotne z dwóch ostatnich lat.

Jako pierwszy do finału awansował Wawrinka. Mecz z 18-letnim Jannikiem Sinnerem był dla niego najłatwiejszym z dotychczas rozegranych w Antwerpii. Szwajcar przeważał w każdym elemencie i zasłużenie wygrał 6:3, 6:2. Tym samym awansował do drugiego finału w sezonie. Zdecydowanie dłużej czeka zwycięstwo w zawodach głównego cyklu. Ostatni tytuł Wawrinki to turniej przed własną publicznością w Genewie z 2017 roku.

Ponad dwa lata na zwycięstwo w turnieju ATP czeka również Andy Murray. Były lider rankingu ATP w Antwerpii rozegrał jeden mecz więcej od Wawrinki, ponieważ w przeciwieństwie do niego, nie miał w pierwszej rundzie ,,wolnego losu”. Droga do finału nie była usłana różami. W półfinale doskonale czujący się w halowych warunkach Ugo Humbert wygrał pierwszego seta 6:3. Później jednak górę wzięło doświadczenie i świetne przygotowanie fizyczne Brytyjczyka. Murray odrobił straty i wygrał 3:6, 7:5, 6:2.

Finał Stana Wawrinki z Andym Murray’em na pewno rozgrzeje tenisowych kibiców na całym świecie. To oczywiście świetna wiadomość dla organizatorów imprezy w Antwerpii, która do tej pory raczej nie była kojarzona z światowej klasy spektaklami. Na trybunach na pewno nie będzie ani jednego wolnego krzesełka.


Wyniki

Półfinały:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) – Jannik Sinner (Włochy) 6:3, 6:2
Andy Murray (Wielka Brytania) – Ugo Humbert (Francja) 3:6, 7:5, 6:2