Pogrom faworytów

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Czwartek nie był udanym dniem dla faworytów. Jedynie Felix Auger-Aliassime obronił ich honor, pokonując Gillesa Simona. Z Mercedes Cup pożegnali się dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści – Alexander Zverev i Karen Chaczanow, a także turniejowa „piątka” Gael Monfils.

Serię porażek faworytów otworzył Gael Monfils. Do Francuza dołączył Karen Chaczanow, a następnie Alexander Zverev. Jedyny rozstawiony zawodnik, który w czwartek awansował do ćwierćfinału to Felix Auger-Aliassime.

Zarówno dla Niemca, jak i Rosjanina był to pierwszy mecz na trawie w tym sezonie. Przygoda Chaczanowa trwała niewiele ponad godzinę. Moskwianin nie był w stanie nawiązać równej walki z Matteo Berrettinim, który odniósł kolejne cenne zwycięstwo. W pierwszej rundzie odprawił Nicka Kyrgiosa, a teraz Chaczanowa. Od połowy partii otwarcia rysowała się coraz wyraźniejsza przewaga Włocha. Pierwsze przełamanie uzyskał w siódmym gemie i to wystarczyło do zapisania seta na swoje konto. Druga odsłona była jeszcze łatwiejsza. Rosjanin stracił podanie już na początku, a potem ponownie w siódmym gemie. Sam natomiast nie miał żadnej szansy na odebranie serwisu rywalowi. Berrettini w walce o półfinał zmierzy się z Denisem Kudlą, który był sprawcą innej niespodzianki.

Amerykanin, po zaciętym boju, wyeliminował Gaela Monfilsa. Tenisiści rywalizowali ponad dwie godziny i nie obyło się bez tie-breaków. Ten decydujący padł łupem Kudli i to on ostatecznie zagra w ćwierćfinale.

Powody do zadowolenia może mieć także Dustin Brown. Niemiecki kwalifikant pokonał Alexandra Zvereva, turniejową „jedynkę”. To było czwarte zwycięstwo w karierze nad zawodnikiem z Top 10 dla Browna. Wygląda na to, że napięty kalendarz startów nie jest korzystny dla „Saschy”. Dzielnie walczył przez dwie godziny, ale w końcówce zabrakło już sił, a rywal poszedł za ciosem. 34-latek aktualnie klasyfikowany na 170. miejscu zagrał dopiero drugi mecz w sezonie w głównym cyklu. O najlepszą „czwórkę” Mercedes Open powalczy z Felixem Auger-Aliassime’em.


Wyniki

Druga runda singla:

Dustin Brown (Niemcy, Q) – Alexander Zverev (Niemcy, 1, WC) 6:4, 6:7 (3), 6:3

Matteo Berrettini (Włochy) – Karen Chaczanow (Rosja, 2) 6:4, 6:2

Denis Kudla (USA) – Gael Monfils (Francja, 5) 7:5, 6:7 (3), 7:6 (3)

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 7) – Gilles Simon (Francja) 7:5, 6:4