Polka wygrywa ósmy tytuł!

/ Adam Romer , źródło: Własne, foto: AFP

W San Diego Iga Świątek wygrywa swój ósmy turniej w 2022 roku. W finale pokonała Donnę Vekić, dla której był to najlepszy występ w tourze od prawie trzech lat.

Chorwatka była absolutną rewelacją turnieju w Kalifornii. Rozpoczęła rywalizację od eliminacji, bo jej ranking – 77 nie uprawniał do startu w turnieju głównym. W drodze do finału pokonała po kolei: Marię Sakkari, Karolinę Pliskovą, Arynę Sabalenkę i Danielle Collins. We wszystkich poprzednich meczach w San Diego Vekić pokazała waleczność i agresywną grę, którą spychała swoje rywalki do defensywy. Podobnie próbowała też grać 26-letnia Chorwatka w finale. Chwilami w starciu z Igą udawało jej się uzyskiwać przewagę grając szybko, płasko i agresywnie.

Dwa pierwsze sety wyglądały niemal bliźniaczo, z tą różnicą, że w pierwszym to Polka przełamała Vekić w piątym gemie, a w drugim było odwrotnie. Obie tenisistki grały niezwykle agresywnie, ale to Chorwatka miała na swoim koncie więcej wygrywających piłek i niewymuszonych błędów. Mogłoby to sugerować, że to Vekić dyktowała warunki, co nie do końca odpowiadało prawdzie.

O zwycięstwie zdecydował set numer trzy, który w swoim, firmowym już niemal, stylu rozpoczęła Świątek. Wygrała swój serwis, przełamała Chorwatkę, dorzuciła kolejnego gema serwisowego i… znów przełamała rywalkę. Szczególnie kilka wymian w gemach serwisowych Chorwatki mogły zaimponować tempem i agresywnością z obu stron.

Jednak piłkę meczu tenisistki rozegrały przy serwisie Igi. Po kolejnej długiej wymianie Polka biegając od forhendu do bekhendu zagrała winnera forhendowym czopem, który był niemal identyczny z zagraniami Barbory Krejcikovej z finału w Ostrawie. Dzięki nieustępliwości Polki zrobiło się 5:0 i Vekić chyba straciła nadzieję. W ostatnim gemie popełniła trzy błędy, w tym dwa podwójne błędy serwisowe i tytuł powędrował w ręce Igi Świątek.

Po ostatniej piłce finału, a przed dekoracją, Iga siedząc na ławce liczyła na palcach ile tytułów udało jej się zdobyć. Doliczyła się ośmiu. Do tej statystyki można dodać, że dla liderki rankingu WTA jest to 64 zwycięstwo w tym sezonie, co jest fantastycznym wynikiem porównywalnym tylko z wyczynami Sereny Williams sprzed niespełna 10 lat.

Teraz Polka ma czas, by spokojnie wyleczyć przeziębienie i katar, których nabawiła się jeszcze w Ostrawie. W Guadalajarze nie startuje, a do kończącego sezon turnieju mistrzyń w Fort Worth ma pełne dwa tygodnie. Prawdopodobnie Iga do ostatniego turnieju w tym roku będzie się przygotowywać w Bradenton na Florydzie, w Akademii Nicka Bollettieriego, która należy do IMG. Z tą agencją marketingu sportowego Iga podpisała niedawno umowę.


Wyniki

Wynik finału turnieju WTA 500 w San Diego:

Iga Świątek (Polska, 1) – Donna Vekić (Chorwacja) 6:3, 3:6, 6:0.