Polska blisko udziału w nowych rozgrywkach

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Tenisowa reprezentacja Polski mężczyzn jest bardzo blisko udziału w ATP Cup. Nowy turniej zostanie rozegrany w dniach 3-12 stycznia 2020 roku w Sydney,Brisbane i Perth.

Na przełomie ubiegłego i obecnego roku w australijskim Perth odbyła się 31. edycja Pucharu Hopmana, czyli nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych. Wszystko wskazuje na to, że impreza odbyła się po raz ostatni. Jej miejsce w nadchodzącym roku zajmie ATP Cup. W rozgrywkach, jakie na początku stycznia odbędą się w trzech australijskich miastach, wezmą udział reprezentacje męskie 24 krajów, a pula nagród imprezy wyniesie 15 milionów dolarów.

O tym, które kraje będą mogły wystawić swoje drużyny w rozgrywkach, będzie decydować nowo utworzony ranking – ATP Cup Standings. O miejscu, jakie kraj w nim zajmuje, zaważy pozycja najwyżej notowanego tenisisty z danego państwa. Najlepszym Polakiem jest obecnie Hubert Hurkacz, 43. tenisista świata z 1040 punktami. Pozycja wrocławianina daje naszemu krajowi 20. miejsce w nowo utworzonym zestawieniu.

Pierwsze 18 krajów kwalifikacje do styczniowej imprezy zapewni sobie 13 września, czyli niespełna tydzień po zakończeniu US Open. By wśród nich znalazła się Polska, Hubert Hurkacz musi wyprzedzić reprezentantów dwóch państw. W tym momencie najbliżej naszego tenisisty są Węgier Marton Fucsovics (ATP 38 i 1170 punktów) i Chilijczyk Cristian Garin (ATP 37 I 1201 punktów). Gdyby nie udało się do września znaleźć w czołowej osiemnastce, druga szansa będzie w listopadzie. Równo dwa miesiące po pierwszej nominacji, 13 listopada, prawo gry w nowopowstałych rozgrywkach zapewni sobie sześć kolejnych krajów.

Rozgrywki ATP Cup są chwalone przez tenisistów ze światowej czołówki, którzy na początku stycznia będą testować formę przed zaplanowanym na 20 stycznia Australian Open. – Podoba mi się, że to impreza ATP i że można zdobywać punkty – chwali nowe rozgrywki Novak Dżoković. I dodaje: Przez ponad 90 procent czasu gramy indywidualnie, nie ma zbyt wielu turniejów drużynowych. Będę dumny, reprezentując swój kraj. To będzie najlepszy sposób, by przygotować się do sezonu.