Polski Związek Tenisowy obchodzi setne urodziny

/ Szymon Adamski , źródło: własne / 100 lat Polskiego Związku Tenisowego / materiał prasowy PZT, foto: Polski Związek Tenisowy

Równo sto lat temu, 27 sierpnia 1921 roku, powstał Polski Związek Lawnn-Tenisowy. Świętowanie odbywa się na wiele sposobów: upamiętniane są gwiazdy polskiego tenisa, organizowane są uroczyste spotkania, a także wydarzenia sportowe. 

27 sierpnia to data szczególna dla polskiego tenisa. Właśnie tego dnia, przed stu laty, powstał w Poznaniu Polski Związek Lawn-Tenisowy. Zmiana nazwy na obecnie używaną nastąpiła dopiero po II Wojnie Światowej.

Zarówno przewodniczącym komisji organizacyjnej, jak i pierwszym prezesem PZLT, został wybrany Zdzisław Szulc. W zebraniu konstytuującym PZLT wzięli udział przedstawiciele dziewięciu klubów: KS Czarni Lwów, AZS Warszawa, KS Unia Poznań, AZS Poznań, AZS Kraków, ŁKLT Łódź, WLTK Warszawa, Koło Tenisowe Toruń i KS Warta Poznań.

Niedługo później, na początku września 1921 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski. Triumfatorami historycznej edycji zostali Edward Kleinadel i Wiera Richterówna.

– Wyjątkowy rok jubileuszowy to ważne zwycięstwa reprezentacji Polski w Pucharze Davisa i Pucharze Billie Jean King Cup, to największa pula nagród w historii Narodowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, to dynamiczny rozwój i bardzo ważne wzmocnienie pozycji polskiego tenisa na sportowej arenie w Polsce i zagranicą – zaznacza Mirosław Skrzypczyński, który od czterech lat pełni funkcję prezesa PZT.

Z okazji stulecia Polski Związek Tenisowy podjął szereg inicjatyw. Pula nagród rozegranych w lipcu mistrzostw Polski wyniosła rekordowe 750 tysięcy złotych. To przełożyło się na znakomitą obsadę imprezy. W Bytomiu zaprezentowali się czołowi polscy tenisiści. Mistrzami zostali Kamil Majchrzak i Magdalena Fręch.

Dzisiaj, w dniu setnych urodzin, została natomiast zorganizowana specjalna konferencja prasowa. Prezes Mirosław Skrzypczyński odznaczył ludzi zasłużonych dla polskiego tenisa. Honorowe Odznaki Polskiego Związku Tenisowego otrzymały między innymi czynne tenisistki: Magda Linette, Urszula Radwańska i Alicja Rosolska, nieobecne w Poznaniu z powodu obowiązków zawodowych. Łącznie odznaczono 47 osób: tenisistów, działaczy i pozostałych osób zasłużonych dla dyscypliny.

Nie gaśnie też pamięć o wielkich postaciach polskiego tenisa, których nie ma już wśród nas. Niebawem wydane zostaną książka o Władysławie Skoneckim i film o Jadwidze Jędrzejowskiej.

Chcąc znaleźć następców mistrzów, potrzeba zarazić tenisową pasją młode osoby. By pokazać piękno i przystępność dyscypliny, od trzech lat organizowany jest Narodowy Dzień Tenisa. Tegoroczna edycja, zaplanowana na 5 września, obejmie aż 14 miast, w których na dzieci będzie czekało mnóstwo tenisowych atrakcji. Dwa tygodnie później, w Warszawie, odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa PZT.

Obchody 100-lecia domknie mecz reprezentacji Polski i Czech. W dniach 10-11 grudnia można spodziewać się w Zielonej Górze mistrzyni wielkoszlemowej, Barbory Krejczikovej.

Z okazji okrągłego jubileuszu życzymy Polskiemu Związku Tenisowemu kolejnych 100 lat!