Porażka Magdy Linette w finale

/ Adam Romer , źródło: Własne, foto: AFP

Magda Linette przegrała finał turnieju Guanghzou Open z reprezentantką gospodarzy Xiyu Wang. Chinka okazała się zdecydowanie lepsza, oddając poznaniance tylko dwa gemy. Dla Wang to pierwszy tytuł rangi WTA.

 

Linette doskonale prezentowała się przez cały tydzień rywalizacji w Kantonie. Pokonała kolejno cztery rywalki i awansowała do pierwszego finału WTA w tym roku, co dało jej najlepszy wynik od stycznia i występu w półfinale Australian Open.

Niestety finał nie ułożył się po myśli poznanianki. Wang, sklasyfikowana aktualnie na 88 miejscu w rankingu WTA zagrała niemal perfekcyjny mecz. Od pierwszego gema grała szybko, mocno i agresywnie. Linette wyglądała na zmęczoną i wyraźnie nie nadążała za tempem gry Chinki. Pierwszy set toczył się praktycznie „do jednej bramki”. Wang wygrywała wszystkie najważniejsze piłki. Trzykrotnie przełamała Polkę i po 31 minutach zapisała po swojej stronie sześć gemów, nie tracąc żadnego.

Nadzieja w serca kibiców Polki odżyła na początku drugiego seta. Wang znów zaczęła doskonale – od prowadzenia 2:0, ale Linette wreszcie wygrała swój gem serwisowy i zaraz potem przełamała rywalkę (jak się potem okazało jedyny raz). Zrobiło się 2:2. Losy finału rozstrzygnęły się w kolejnych trzech gemach. W piątym gemie Polka obroniła dwa pierwsze breakpointy, ale przy trzecim musiała skapitulować. Podobnie wyglądał kolejny gem serwisowy Linette, gdy Polka nie wykorzystała szansy na wygranie serwisu. Chinka wykorzystała drugą szansę i wyszła na prowadzenie 5:2, którego już nie oddała.

Wang od poniedziałku zostanie 58 rakietą świata (najwyżej była 49), a Linette awansuje o dwie pozycje na miejsce 25. Kolejnym startem Polki ma być turniej WTA 1000 w Pekinie.


Wyniki

Wynik finału turnieju WTA Guanghzou Open:

Xiyu Wang (Chiny) – Magda Linette  (1) 6:0, 6:2.