Pospisil apeluje o pełne poparcie do czołowych tenisistów

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.tennisnet.com, foto: AFP

Jak przyznał Vasek Pospisil, Roger Federer i Rafael Nadal, w przeciwieństwie do Novaka Dżokovicia oraz większości zawodników, są przeciwni utworzeniu niezależnego związku tenisistów. To właśnie Kanadyjczyk jest głównym inicjatorem tej inicjatywy.

Tenisiści to rywale na korcie, ale także kumple poza nim. Jednak nie we wszystkich sprawach się ze sobą zgadzają. Od pewnego czasu są dwa tematy mające zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jednym z nich jest połączenie ATP i WTA w jedną organizacją. Inną sprawą, co do której nie mogą tenisiści dojść do porozumienia, jest stworzenie niezależnego od Stowarzyszenia Tenisistów Zawodowych związku. Jego rolą byłoby jeszcze większa dbałość o prawa zawodników.

– Tenis jest niezwykle międzynarodowy. Dlatego nie jest łatwo zjednoczyć tenisistów w jednym związku. A to za sprawą tego, że w wielu krajach są różne przepisy prawa pracy, często ze sobą sprzeczne. Jednak kiedy w zeszłym roku doznałem kontuzji, zacząłem nad tym pracować. Teraz jesteśmy bardziej zjednoczeni i bliżsi celu niż wcześniej – mówił na antenie stacji TSN Vasek Pospisil, inicjator projektu.

Jak przyznał Kanadyjczyk, pomysł poparł Novak Dżoković, a nie dołączyli do niego dwaj inni wielcy zawodnicy – Roger Federer i Rafael Nadal.  – Novak od samego początku pcha to do przodu. W pewnym momencie mieliśmy 80 z czołowej „100” tenisistów, w tym 12 z top 20, którzy podpisali list intencyjny. Udaliśmy się z tym do Rogera i Rafy, ale oni nie byli przychylni – opowiedział o kulisach działania tenisista z Kraju Klonowego Liścia.

– Bardzo lubię Rogera, jest świetnym facetem i przeprowadziliśmy wiele znakomitych rozmów. On poparł koncepcję i zgodził się z wieloma kwestiami. Jednak ostatecznie nie poszedł z nami naprzód. Przez to projekt trochę zwolnił. To ważne, aby zarówno Federer, jak i Nadal wspierali zmiany. Są gwiazdami, które prowadzą naszą dyscyplinę sportu. Kiedy zdecydują, że coś powinno tak wyglądać, bardzo trudno będzie to zawetować – powiedział dlaczego wsparcie czołowych tenisistów jest tak ważne Pospisil.

To, co mówi Kanadyjczyk, ma uzasadnienie w niedawno opublikowanym przez francuski L’Equipe zestawieniu najbardziej wpływowych postaci w światowym tenisie. Liderem tutaj jest Roger Federer. Serb zajął trzecie miejsce. Z kolei tuż za nim uplasował się Rafael Nadal.