Powrót Nadala: Jestem bardzo szczęśliwy

Rafael Nadal powrócił do touru po prawie pięciu miesiącach przerwy. Hiszpan pokonał Ricardasa Berankisa 6:2, 7:5 w drugiej rundzie Melbourne Summer Set, a po zwycięstwie nie krył radości z tego, że ponownie może rywalizować.

Ostatni zawodowy mecz singlowy Rafael Nadal rozegrał na początku sierpnia ubiegłego roku w Waszyngtonie. Wówczas przegrał w trzech setach z Lloydem Harrisem. Następnie Hiszpan przedwcześnie zakończył sezon z powodu urazu lewej stopy.

Pod koniec grudnia „Rafa” wziął udział w turnieju pokazowym w Abu Zabi, gdzie przegrał z Denisem Shapovalovem i Andym Murrayem. Po powrocie do Hiszpanii, były lider rankingu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i jego występ w Australii stanął pod znakiem zapytania. 20-krotny mistrz wielkoszlemowy z Majorki zdążył się jednak wykurować i przystąpił do rywalizacji w Melbourne Summer Set.

Najpierw Nadal wystąpił w turnieju deblowym w parze z Jaume Munarem. Hiszpanie wygrali pierwszy mecz – W deblu rzeczy zawsze dzieją się szybko. To sprawia, że czujesz się „żywy” w tourze na nowo – powiedział „Rafa”.

W czwartek podopieczny Carlosa Moyi przystąpił do rywalizacji w singlu. Rozstawiony z numerem jeden w pierwszej rundzie otrzymał „wolny los”, a w drugiej jego przeciwnikiem był Ricardas Berankis.

W partii otwarcia Hiszpan od razu przeszedł do ofensywy i starał się narzucić rywalowi swój rytm gry. Wyżej notowany tenisista zyskał przełamania w czwartym i ósmym gemie, sam natomiast nie musiał bronić żadnych break pointów, co było głównie zasługą solidnego serwisu. Po 32 minutach faworyt objął prowadzenie 6:2.

Druga odsłona była już bardziej wyrównana pod względem wyniku. W grze obu zawodników pojawiło się więcej błędów. Tym razem „Rafa” dwukrotnie stracił podanie po wcześniejszych przełamaniach. W żadnym momencie jednak 35-latek z Majorki nie stracił kontroli nad meczem. Ostatecznie po godzinie gry Nadal wygrał drugą partię i zameldował się w ćwierćfinale turnieju.

– Oczywiście, ważne jest, aby zacząć od zwycięstwa, co daje mi szansę na granie kolejnego meczu jutro – stwierdził „Rafa”. – Nie grałem bardzo długo i to podstawowa rzecz. Jestem bardzo szczęśliwy, że powróciłem do rywalizacji. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce niż Australia na początek sezonu. Szczerze, ostatnie półtora roku było pełne trudnych momentów, ale ogólnie jestem naprawdę szczęśliwy – zakończył.

Tam jego rywalem będzie Tallon Griekspoor, który jest niepokonany od 28 meczów. Po zwycięstwie w singlu, Nadal wycofał się z gry podwójnej.