Poznań: zacięty bój Kapasia

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: Adam Nurkiewicz / Mediasport

Andriej Kapaś był bliski sprawienia niespodzianki w I rundzie Poznan Open, ale ostatecznie przegrał z Arnau Bruguesem-Davim 7:6(2), 6:7(3), 4:6. Z turniejem po pierwszym meczu pożegnał się również Grzegorz Panfil. Ze względu na deszcz swojego meczu nie dokończył Maciej Smoła, a Jerzy Janowicz, Piotr Gadomski i Michał Przysiężny w ogóle nie wyszli na kort.

Aura nie była dziś sprzymierzeńcem organizatorów poznańskiego challengera. W trakcie dnia mecze kilkukrotnie trzeba było przerywać, a przed godziną 20 deszcz ostatecznie zakończył dzisiejszą rywalizację w Parku Tenisowym Olimpia.

Ozdobą dnia był pojedynek grającego z „dziką kartą” Kapasia (485 ATP) i rozstawionego z numerem osiem Bruguesa-Davi (169 ATP). Zmagania tenisistów trwały dwie godziny i czterdzieści pięć minut. Kapaś wygrał pierwszego seta w tie breaku 7-2, a w drugiej partii nie wykorzystał aż siedmiu okazji na przełamanie i tym razem okazał się gorszy w rozgrywce tie breakowej (3-7).

Na początku decydującej partii leworęczny Brugues-Davi wywalczył breaka i przewagę tą utrzymał do końca meczu. Pomimo tej porażki Kapaś pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie.

Awans do drugiej rundy nie powiódł się również Grzegorzowi Panfilowi (417 ATP). Pochodzący z Zabrza tenisista przegrał z Boy’em Westerhofem 2:6, 6:7(2). 26-letni Holender wykorzystał w meczu wszystkie trzy okazje na przełamanie.

Znakomicie na korcie centralnym zaprezentował się dziś Maciej Smoła, notowany dopiero na 1516. pozycji w rankingu. Występujący z „dziką kartą” 18-latek przez dwie godziny walczył z Javierem Martim (179 ATP). Grający ofensywnie Smoła i często atakujący przy siatce, wygrał pierwszą partię w tie breaku 7-3. Drugiego seta zapisał na swoje konto Hiszpan 6:4. Na początku decydującej odsłony obaj tenisiści pewnie utrzymywali własne podanie. Deszcz przerwał mecz przy prowadzeniu Polaka 2:1, a przy swoim podaniu w czwartym gemie Hiszpan prowadzi 40-15.

W środę najpierw na korcie centralnym zostanie dokończony mecz pomiędzy Smołą a Martim (zaczną o 11). Następnie (nie przed 12) rozegrany zostanie pojedynek Jerzego Janowicza z Piotrem Gadomskim, a po nich (nie przed 14) zagrają Michał Przysiężny i Guillaume Rufin. Czwartym pojedynkiem dnia na korcie centralnym będzie spotkanie drugiej rundy Marcina Gawrona z Inigo Cervantesem.

Arnau Brugues-Davi (Hiszpania, 8) – Andrej Kapaś (Polska, WC) 6:7(2), 7:6(3), 6:4
Boy Westerhof (Holandia) – Grzegorz Panfil (Polska, Q) 6:2, 7:6(2)
Maciej Smoła (Polska, WC) – Javier Marti (Hiszpania) 7:6(3), 4:6, 2:1, [40-15] – dokończenie w środę

M. Gawron, A. Kapaś (Polska) – D. Lojda, J. Mertl (Czechy) 6:2, 6:0
R. Junaid, S. Stadler (Australia, Niemcy, 2) – H. Podlipnik-Castill, B. Westerhof (Chile, Holandia) 6:2, 6:0