Pozytywne efekty działania Tennis Integrity Unit. Zawieszony sędzia główny i dyrektor turnieju

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.espn.com, foto: AFP

Tennis Integrity Unit ponownie zdemaskowało nieuczciwe praktyki towarzyszące organizacji niektórych turniejów tenisowych. Osoby odpowiedziane za naruszenia poniosą nie tylko finansowe konsekwencje swoich czynów.

Tym razem organizacja funkcjonująca od 2008 roku szereg nieprawidłowości wykryła podczas kontroli turniejów rozgrywanych na Białorusi i w Grecji. Na liście odpowiedzialnych za ujawnione naruszenia znaleźli się Alexey Izotov oraz Antonis Kalaitzakis. Pierwszy z nich miał nie zgłosić korupcyjnych propozycji, które otrzymywał jako sędzia główny turnieju rangi ITF w Mińsku. Te z kolei polegały na oferowaniu  wynagrodzenia w zamian za opóźnianie wprowadzania wyników do urządzeń je rejestrujących. Dzięki temu obstawiający zyskiwali dodatkowe minuty na udane typowanie. Ponadto Izotov zgodnie z poczynionym przez Tennis Integrity Unit ustaleniami zachęcał także pozostałych sędziów do manipulacji wynikami meczów. Za swoje czyny został zawieszony w funkcji na okres trzech lat. Będzie musiał także uiścić karę pieniężną w wysokości 10 000 $.

Do nielegalnego obstawiania meczów, a także do niezawiadomienia organizacji o znanych mu przypadkach korupcji przyznał się natomiast Antonis Kalaitzakis. Dyrektor greckich zawodów tenisowych, który pomiędzy 2013 a 2016 za pomocą internetowych kont obstawił 127 zakładów, poniósł nieco łagodniejsze konsekwencje swojego postępowania. Zgodnie z wytycznymi Tennis Integrity Unit zawodowej działalności nie będzie mógł wykonywać przez 20 miesięcy i zapłaci 6 000 $. Co ważne jeżeli nie dopuści się już dalszych naruszeń jego zawieszenie skrócone zostanie o cztery miesiące, a kara pieniężna zmniejszona o 3000 $.