Praga. Kvitova awansowała do finału. Niespodzianki w męskim turnieju

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Petra Kvitova i Karolina Muchova spotkają się w czwartkowym finale turnieju zorganizowanego na kortach Sparty Praga. Co ciekawe, obie były finalistkami dwóch ostatnich edycji turnieju WTA rozgrywanego w tym klubie. Różnica jest jednak znacząca – tym razem rywalizują na nawierzchni twardej. 

Czesi jako jedni z pierwszych zorganizowali krajowy turniej w czasie pandemii. Na starcie pojawiły się doskonałe tenisistki m.in. Petra Kvitova, Karolina Muchova, Barbora Strycova czy Katerina Siniakova. Równolegle z nimi, z tym że na kortach ziemnych, rywalizują panowie. Turniej męski również jest bardzo dobrze obsadzony, jednak w ostatnich lat prym w czeskim tenisie wiedzie damska część.

Petra Kvitova awansowała do finału po zwycięstwach 7:6(3), 6:2 nad ósmą w deblowym rankingu WTA Barborą Krejcikovą i 7:5, 6:4 nad dziewiątą w tym zestawieniu Kateriną Siniakovą. Były to pierwsze występy dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu od blisko trzech miesięcy. Jej kolejną przeciwniczką będzie Karolina Muchova. Młodsza z Czeszek w drodze do finału pokonała 6:3, 6:4 Kristynę Pliszkovą i 6:1, 4:6, 10-6 Barborę Strycovą.

Co ciekawe, turniej rozgrywany jest na kortach Sparty Praga, czyli tym klubie, który zwykł gościć najlepsze czeskie tenisistki na początku maja przy okazji turnieju WTA. Finalistkami jego dwóch poprzednich edycji były właśnie Kvitova (wygrała w 2018 roku) i Muchova (przegrała w finale w 2019). W tym roku impreza nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa.

Wracając do krajowego turnieju, w finale jego męskiej części zmierzą się Zdenek Kolar i Michael Vrbensky. Dotychczasowe rozstrzygnięcia były dość niespodziewane. W turnieju wzięli udział znacznie bardziej doświadczeni Jiri Vesely i Lukasz Rosol, jednak przegrali już pierwsze mecze. Nic szczególnego nie zdziałał też Jonas Forejtek, który przed rokiem był liderem rankingu juniorów (aktualnie ma już 19 lat).


Wyniki

Ćwierćfinały turnieju kobiecego:

Karolina Muchova – Kristyna Pliszkova 6:3, 6:4
Barbora Strycova – Linda Fruhvirtova 6:1, 7:5
Petra Kvitova – Barbora Krejcikova 7:6(3), 6:2
Katerina Siniakova – Lucie Hradecka 6:3, 6:4

Półfinały:

Karolina Muchova – Barbora Strycova 6:1, 4:6, 10-6
Petra Kvitova – Katerina Siniakova 7:5, 6:4


Ćwierćfiały turnieju męskiego:

Vit Kopriva – Lukasz Rosol 7:6(2), 6:3
Zdenek Kolar – Jonas Forejtek 6:3, 7:5
Michael Vrbensky – Jiri Vesely 4:6, 6:3, 10-4
Jiri Lehecka – Tomasz Machac 7:6(7), 1:6, 10-6

Półfinały:

Zdenek Kolar – Vit Kopriva 6:3, 7:6(3)
Michael Vrbensky – Jiri Lehecka 6:2, 6:3