Praga. Kvitova i Vrbensky triumfatorami

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Petra Kvitova w trzech meczach nie straciła ani jednego seta i wygrała Puchar Prezesa Czeskiego Związku Tenisowego. W finale pokonała 6:3, 6:3 Karolinę Muchovą. Do niespodzianki doszło natomiast w turnieju męskim. Najlepszy okazał się Michael Vrbensky. 

Kvitova wygrała turniej nie tracąc ani jednego seta, mimo że dzień przed jego rozpoczęciem nie była przekonana do wzięcia w nim udziału. Ból lewego przedramienia porównała do tego, z którym walczyła niemal równo rok temu przed Roland Garros. Wówczas na dwie godziny przed pierwszym spotkaniem wycofała się z turnieju. Tym razem sprawy potoczyły się o wiele lepiej. W poniedziałek dwukrotna mistrzyni Wimbledonu odpuściła trening, a już od wtorku rozpoczęła marsz po zwycięstwo w krajowej imprezie. Było o nie o tyle łatwiej, że na udział nie zdecydowała się Karolina Pliszkova, jednak obsada i tak była bardzo mocna. Kvitova musiała poradzić sobie z Barborą Krejcikovą, Katerinią Siniakovą i Karoliną Muchovą.

Z ostatnią z wymienionych spotkała się w finale. Rywalka miała bardzo duże problemy z wygrywaniem własnych gemów serwisowych. Dzięki dobrej postawie na returnie Kvitova wywalczyła break-pointy w siedmiu z dziewięciu gemów. To był klucz do zwycięstwa 6:3, 6:3 w godzinę i niespełna 20 minut. Po sukcesie Kvitova zapowiedziała, że czeka ją teraz zasłużony odpoczynek. Biorąc pod uwagę, że zawodowe rozgrywki ruszą najwcześniej w sierpniu, rzeczywiście nie ma gdzie się spieszyć. Należy jednak zaznaczyć, że  w czerwcu i lipcu zostaną zorganizowane cztery turnieje charytatywne, w których również zapowiadają udział największe gwiazdy czeskiego tenisa, a wśród nich właśnie Kvitova. Pierwszy z nich rozpocznie się 13 czerwca.

O Puchar Prezesa Czeskiego Związku Tenisowego rywalizowali też mężczyźni. Najlepszy okazał się notowany w piątej setce rankingu ATP Michael Vrbensky. W finale pokonał 6:4, 6:7(5), 10-8 Zdenka Kolara. Cenne zwycięstwo odniósł też na samym początku zmagań. Pierwszego dnia zawodów pokonał najwyżej notowanego czeskiego tenisistę Jiriego Vesely’ego.


Wyniki

Finał turnieju kobiecego:

Petra Kvitova – Karolina Muchova 6:3, 6:3

 

Finał turnieju męskiego:

Michael Vrbensky – Zdenek Kolar 6:4, 6:7(5), 10-8