Praga. Zmienne szczęście Polaków

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W stolicy Czech na udział w imprezie rangi challenger z pulą nagród 44 820 euro zdecydowało się aż pięciu Polaków. Do drugiej rundy w singlu awansował Kacper Żuk. Ta sztuka nie udała się Kamilowi Majchrzakowi.

Jako pierwszy do walki przystąpił 25-latek z Piotrkowa Trybunalskiego. Tenisista rozstawiony z numerem szóstym w pierwszej rundzie trafił na Frederico Ferreirę Silvę. Reprezentant Polski dobrze rozpoczął spotkanie. Przełamał rywala w drugim gemie, dzięki czemu odskoczył na 3:0. Sześć z siedmiu następnych gemów padło jednak łupem Portugalczyka i to on objął prowadzenie w meczu. W drugiej partii tenisista z Półwyspu Iberyjskiego trzykrotnie wychodził na prowadzenie z przewagą „breaka”, ale Majchrzak za każdym razem odrabiał stratę i w tie-breaku przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Niestety w decydującej odsłonie meczu Polak nie był już w stanie nawiązać wyrównanej walki z rywalem i urwał tylko jednego gema.

Kacper Żuk, który do turnieju dostał się z kwalifikacji, w pierwszej rundzie zmierzył się z Mario Vilellą Martinezem. 22-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego rozpoczął mecz od prowadzenia 2:0, ale rywal szybko odrobił stratę. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 5:5: Podopieczny Aleksandra Charpantidisa w jedenastym gemie odebrał podanie przeciwnikowi, ale po zmianie stron nie wykorzystał atutu własnego podania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Polak rozstrzygnął tę dodatkową rozgrywkę na swoją korzyść. W drugim secie dominującą stroną był Hiszpan, który dwukrotnie odebrał podanie przeciwnikowi i wyrównał stan rywalizacji. W decydujące partii obaj tenisiści długo pilnowali własnych serwisów, ale w końcówce ręka zadrżała Vilelli Martinezowi. Rodak Rafaela Nadala stracił podanie w dwunastym gemie i nie dał rady doprowadzić do tie-breaka.

O miejsce w ćwierćfinale Kacper Żuk zagra z Norbertem Gombosem. Rozstawiony z numerem 1 Słowak w trzech setach wygrał z Henri Laaksonenem.

We wtorek w pierwszej rundzie turnieju gry podwójnej wystąpili również Szymon Walków i Jan Zieliński. Polacy w trzech setach przegrali z parą Iwan i Matej Sabanow.


Wyniki

Pierwsza runda singla

Frederico Ferreira Silva (Portugalia) – Kamil Majchrzak (Polska, 6) 6:4 6:7(5) 6:1

Kacper Żuk (Polska, Q) – Mario Vilella Martinez (Hiszpania) 7:6(5) 2:6 7:5

Pierwsza runda debla

I.. Sabanow, M. Sabanow (Chorwacja, 3) – Sz. Walków, J. Zieliński (Polska) 3:6 6:3 10:5