Premierowe zwycięstwo Linette

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette po raz pierwszy w karierze awansowała do drugiej rundy Wimbledonu. Polka pokonała 6:0, 7:6(9) Rosjankę Annę Kalinską. Teraz zmierzy się z Amandą Anisimovą lub Soraną Cirsteą.

Trawiaste korty w Londynie to miejsce, które nigdy nie leżało Magdzie Linette. W czterech wielkoszlemowych występach singlowych nie wygrała żadnego spotkania. Mało tego – nigdy nie zwyciężyła też w deblu, ani chociaż w eliminacjach. Tegoroczne losowanie było jednak dla Polki korzystne, bo trafiła na niżej notowaną Annę Kalinską, która wcześniej musiała przebijać się przez eliminacje.

Poznanianka od początku zdominowała na korcie mniej doświadczoną rywalkę. Była agresywna, dobrze kończyła kolejne wymiany, a Kalinska popełniała sporo prostych błędów. W efekcie Linette wygrała pierwszego seta w zaledwie 21 minut, nie oddając przeciwniczce ani jednego gema.

Druga odsłona była już dużo bardziej zacięta. Nasza tenisistka znów mogła zacząć od przełamania i prowadzenia 2:0, lecz nie wykorzystała dwóch break pointów, a na domiar złego sama straciła po chwili serwis. Prowadzenie Kalinskiej nie trwało jednak długo – w ósmym gemie Linette odrobiła straty, a niedługo później miała przy podaniu rywalki dwie piłki meczowe. Rosjanka wyszła z opresji i o wszystkim zdecydował ostatecznie tiebreak.

Dodatkowa rozgrywka była dużo bardziej wyrównana – Polka dwukrotnie miała przewagę minibreaka, ale był też okres, w którym to rywalka była na prowadzeniu. Od stanu 5-5 obie tenisistki utrzymywały własny serwis aż do stanu 9-9. Wówczas nasza tenisistka zdobyła minibreaka, a po chwili zakończyła spotkanie przy własnym podaniu, wykorzystując piątą piłkę meczową. Wcześniej Kalinska miała dwa setbole.

W drugiej rundzie Linette może zmierzyć się z rewelacją tegorocznego Roland Garros, Amandą Anisimovą. Najpierw Amerykanka musi się jeszcze uporać z Soraną Cirsteą.

Magda Linette (Polska) – Anna Kalinska (Rosja, Q) 6:0, 7:6(9)