Prezydent odznaczył Igę Świątek i jej ojca

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dzisiaj z Igą Świątek, aby pogratulować jej występu w Roland Garros i uhonorować Złotym Krzyżem Zasługi. Wyróżnienie spotkało też ojca tenisistki, Tomasza Świątka, który został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. – To było dla nas wszystkich wielkie przeżycie i przyniosła nam pani, pani Igo, wielką dumę – powiedział prezydent podczas spotkania. 

Prezydent w ten sposób docenił 19-letnią zawodniczkę, która przed dwoma tygodniami osiągnęła największy sukces w historii polskiego tenisa. Jako pierwsza Polka wygrała imprezę wielkoszlemową w grze pojedynczej, na dodatek w spektakularny sposób. Choć grała m.in. z zeszłoroczną finalistką Marketą Vondrouszovą, wiceliderką rankingu WTA Simoną Halep, i mistrzynią tegorocznego Australian Open Sofią Kenin, nie straciła w całym turnieju ani jednego seta.

W spotkaniu, do którego doszło w Pałacu Prezydenckim, wziął też udział sztab szkoleniowy tenisistki, a także Doradca Prezydenta RP Piotr Nowacki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński oraz Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Iga Świątek została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski za granicą. Z kolei Tomasz Świątek został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu.