Przedstawiono kryteria kwalifikacji do IO w Tokio

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Międzynarodowa Federacja Tenisowa przedstawiła kryteria, na podstawie których tenisiści będą mogli uzyskać kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Impreza pierwotnie miała się odbyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Ze względu na pandemię COVID-19 przesunięto ją jednak o rok.

Pojawienie się koronawirusa sprawiło, że w marcu wstrzymano rozgrywki tenisowe głównego cyklu na całym świecie. Przełożone zostały też różnego rodzaju imprezy. W tym ta najważniejsza dla wielu sportowców – igrzyska olimpijskie.

Gdyby najważniejsza sportowa impreza czterolecia odbywała się w tym roku, o kwalifikacji olimpijskiej decydowałby ranking opublikowany po zakończeniu Roland Garros 2020. Sytuacja się jednak zmieniła. W związku z tym Międzynarodowa Federacja Tenisowa ogłosiła, że przepustkę do Tokio uzyskają tenisiści odpowiednio wysoko sklasyfikowani w rankingach ATP i WTA, jakie ukażą się 7 czerwca 2021. Będzie to tuż po zakończeniu rywalizacji na paryskich kortach. Oprócz wysokiego miejsca w zestawieniach najlepszych tenisistek i tenisistów, zawodnicy chcący wystąpić na arenach olimpijskich zobligowani są do reprezentowania swojego kraju w rozgrywkach Pucharu Davisa lub Pucharu Federacji.

Zmianie nie uległa liczba uczestników rywalizacji olimpijskiej. W singlu na podstawie rankingu do Tokio pojedzie 56 tenisistek i tenisistów. Z tym że jeden kraj nie może wystawić więcej niż czterech reprezentantów. Cztery miejsca przypadną uczestnikom kwalifikacji (Afryka, Azja i obie Ameryki), po dwa są dla wybranych zawodników z Europy i Oceanii, a po jednym dla gospodarzy (gdy nie uzyskają kwalifikacji na podstawie rankingu) oraz mistrza olimpijskiego lub wielkoszlemowego. Z tej ostatniej opcji najpewniej skorzysta Roger Federer, który nie spełnia kryterium reprezentowania kraju w rozgrywkach Pucharu Davisa.