Psychologiczne wsparcie dla każdego tenisisty ATP!

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.standard.co.uk, foto: AFP

Dostosowanie się do diametralnie odmienionej za sprawą wybuchu pandemii codzienności dla wielu tenisistów jest poważnym wyzwaniem. W odpowiedzi na tego rodzaju potrzeby ATP zaproponowało zawodnikom dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologicznego.

Dla sportowców, którzy na co dzień prowadzą bardzo intensywny tryb życia, przymusowa przerwa w rozgrywkach stała się prawdziwą próbą charakteru. Obok szeregu innych utrudnień w miarę upływu czasu wielu z nich zaczęło mierzyć się z gwałtownym spadkiem kondycji psychicznej. Jak się okazuje problem ten nie omija nawet najwyżej notowanych tenisistów. W gronie tych, którzy od tygodni z trudem odnajdują się w nowej rzeczywistości znalazł się między innymi Rafael Nadal.

W trosce o stan zdrowia występujących w tourze zawodników władze ATP postanowiły więc zorganizować im całodobowy dostęp do telefonicznych konsultacji z terapeutami. Podczas trwającego właśnie tygodnia świadomości zdrowia psychicznego tenisiści mogą porozmawiać ze specjalistami o swoich bieżących problemach oraz obawach. Wsparcie zapewniają im pracownicy fundacji Sporting Chance, założonej przez byłego kapitana Arsenalu Londyn – Tony’ego Adamsa. Swoją działalność organizacja prowadzi już 2000 roku, a na koncie ma między innymi współpracę z Premier League. Komentując podejmowane aktualnie działania prezydent ATP zwraca uwagę na szczególnie destrukcyjny w przypadku czynnych sportowców wymiar pandemicznych ograniczeń.

– Każdy z nas musi przystosować się do okresu izolacji oraz zmniejszonych możliwości podejmowania aktywności fizycznej podczas pandemii, ale wyjątkowo negatywnie odbija się to na profesjonalnych sportowcach, przyzwyczajonych do określonej struktury treningowej, która warunkuje rytm ich każdego dnia – podkreśla Andrea Gaudenzi.