Puchar Davisa: awans już w sobotę!

/ Michał Jaśniewicz, źródło: Informacja prasowa, foto: Szymon Stolarski/daviscup.pzt.pl

Dzięki zwycięstwu debla Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski Polacy już po dwóch dniach są pewni wygranej w pojedynku Pucharu Davisa z Estonią. Polscy debliści potrzebowali trzech setów, by pokonać parę Jurgen Zopp, Mait Kunnap.

Matkowski z Fyrstenbergiem od początku byli faworytami w starciu z Estończykami, ale początki wcale nie były łatwe. Na pierwszego breaka trzeba było bowiem czekać aż do końcowych momentów drugiego seta. Wcześniej tenisiści pewnie wygrywali swoje podania i o wyniku pierwszej partii musiał rozstrzygnąć tie Break. W nim więcej „zimnej krwi” zachowała para polska. Jedyną piłkę wygraną przez returnujących zapisano właśnie na konto Polaków i to w najlepszym możliwym momencie, bo przy setbolu.

Ta nawierzchnia powoduje trochę wyrównanie szans, bo jest niezwykle szybka i gdy ktoś dobrze serwuje, to ciężko grać na returnie – tłumaczył trochę swoich zawodników Radosław Szymanik, kapitan reprezentacji Polski.

Szkoda pierwszego seta. To naprawdę jedni z najlepszych deblistów na świecie, a nam zabrakło niewiele, by tego seta wygrać. Zdecydowała jedna, dwie piłki – nie mógł odżałować przegranej najlepszy z Estończyków Juergen Zopp.

Potem poszło już łatwiej, choć też przełamań serwisów nie mieliśmy za wiele. Dokładnie dwa. Dwa razy Matkowski i Fyrstenberg przełamywali serwis Estończyków w chwili, gdy ci nie mieli już szansy odrobić straty. Zarówno w drugiej partii, jak i w trzeciej Polacy wygrali dzięki rutynie i większemu zgraniu.

Mecz trwał dokładnie dwie godziny i pozwolił Polsce objąć prowadzenie 3:0, które przesądza już o zwycięstwie gospodarzy i awansie do trzeciej, decydującej o awansie do Grupy I rundy. Polacy zmierzą się w nim z Białorusią lub Bośnia i Hercegowiną. W obu przypadkach mecz zostanie rozegrany w Polsce w terminie 14-16 września.

W niedzielę, w ostatnim dniu meczu Polska – Estonia odbędą się jeszcze dwa pojedynki singlowe do dwóch wygranych setów. Rozpoczną się o godzinie 13.00, gdy na kort w hali OSiR-u w Inowrocławiu wyjdą Łukasz Kubot i Juergen Zopp. Transmisja na żywo w Canal+ Weekend.

Polska – Estonia 3-0 (Inowrocław, kort twardy)
Łukasz Kubot – Władimi Iwanow 6:3, 6:2, 6:2
Jerzy Janowicz – Jurgen Zopp 7:6(4), 7:6(2), 3:6, 6:1
M. Fyrstenberg, M. Matkowski – M. Kunnap, J. Zopp 7:6(5), 7:5, 6:4