Bella Cup

Puchar Davisa. Chorwacja z mistrzowskim tytułem

/ Maciej Pietrasik, źródło: własne, foto: AFP

W Lille Francuzi liczyli na 11. tytuł w Pucharze Davisa, ale ostatnimi mistrzami w dotychczasowej formule reprezentacyjnych zmagań zostali Chorwaci. Decydujący punkt zdobył Marin Czilić.

W piątkowych singlach reprezentanci Chorwacji nie dali Francuzom żadnych szans – zarówno Borna Czorić, jak i Marin Czilić nie przegrali nawet seta. Nadzieje na moment przywrócili gospodarzom Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut, zdobywając punkt w deblu, lecz Francuzów w niedzielę czekało niezwykle trudne zadanie.

Yannick Noah przed rozpoczęciem niedzielnych gier zdecydował się na zmianę w składzie. Na korcie nie pojawił się Jeremy Chardy, ale Lucas Pouille, którego brak w piątkowych meczach był sporą niespodzianką. W pierwszej partii Francuz zdołał nawiązać walkę z Cziliciem. Dwukrotnie oddalił widmo przełamania, lecz w tiebreaku przegrał 3-7.

Kolejne sety to coraz większa dominacja Chorwata. W drugiej odsłonie Czilić wywalczył breaka w szóstym gemie, później miał jeszcze cztery szanse na kolejnego (były to jednocześnie piłki setowe), ostatecznie kończąc wszystko przy własnym serwisie i stanie 6:3.

Trzecia partia to dwa przełamania na korzyść Czilicia. Drugie oznaczało jednocześnie wygraną Chorwata 7:6(3), 6:3, 6:3 i triumf jego reprezentacji w całych rozgrywkach Pucharu Davisa. Ostatnich w takiej formule – za rok w Madrycie odbędzie się trwający tydzień turniej z udziałem osiemnastu reprezentacji.


Wyniki

Francja – Chorwacja 1-3
Jeremy Chardy – Borna Czorić 2:6, 5:7, 4:6
Jo-Wilfried Tsonga – Marin Czilić 3:6, 5:7, 4:6
P.-H. Herbert, N. Mahut – I. Dodig, M. Pavić 6:4, 6:4, 3:6, 7:6(3)
Lucas Pouille – Marin Czilić 6:7(3), 3:6, 3:6

Recman