Puchar Davisa. Debliści nie zawiedli, udany debiut Berkiety

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: PZT/Michał Jędrzejewski

Reprezentacja Polski pokonała Barbados w ramach rywalizacji w Grupie Światowej II. W sobotę zwycięstwo Biało-Czerwonych przypieczętowali Karol Drzewiecki i Jan Zieliński.  Udanie zadebiutował również Tomasz Berkieta.

W sobotę pierwsze dwa punkty dla gospodarzy zdobyli Hubert Hurkacz i Olaf Pieczkowski. W niedzielę jako pierwsi do akcji ruszyli debliści. Kapitan Barbadosu do meczu „o życie” desygnowała Dariana Kinga i Haydna Lewisa. Mecz rozpoczął się od wzajemnych przełamań. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu do wyniku 3:3. W tym momencie Drzewiecki, dla którego to był debiut w Pucharze Davisa i Zieliński po raz drugi odebrali podanie rywalom. Jak się później okazało to był kluczowy moment tej części meczu, ponieważ wypracowanej przewagi już nie roztrwonili i objęli prowadzenie w meczu.

W drugiej partii gra długo przebiegała pod dyktando serwujących. Reprezentanci gości w siódmym gemie musieli jako pierwsi bronić „breakpointu”, ale zrobili to skutecznie. Po zmianie stron Biało-Czerwoni nie przestawali jednak wywierać presji i wypracowali sobie kolejne okazje na przełamanie. Wykorzystali drugą z nich, a chwilę później wygrali własne podanie bez straty punktu i mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Po zwycięstwie deblistów wynik spotkania był już przesądzony, ale na korcie pojawili się jeszcze Tomasz Berkieta i Xavier Lawrence. Dla warszawianina był to debiut w seniorskiej reprezentacji. O losach pierwszej partii zadecydowało pojedyncze przełamanie, które podopieczny Mariusza Fyrstenberga zdobył na 4:2. Polak dobrze rozpoczął również drugiego seta i odskoczył na 5:1 z podwójnym przełamaniem. Co prawda w końcówce zrobiło się nerwowo, bo rywal odrobił stratę jednego „breaka” i zbliżył się na 4:5, ale na więcej Berkieta już mu nie pozwolił i dołożyl w Kozerkach czwarty punkt dla Biało-Czerwonych.

Reprezentacja Polski w przyszłym roku będzie rywalizować w Barażu o Grupę Światową I. Z kolei Barbados będzie musiał walczyć o utrzymanie w Grupie Światowej II.


Wyniki

Polska – Barbados 4:0

K. Drzewiecki, J. Zieliński – D. King, H. Lewis 6:4, 6:4

Tomasz Berkieta – Xavier Lawrence 6:3, 6:4