Puchar Davisa. Gospodarze bezlitośni dla Biało-Czerwonych

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Reprezentacja Polski nie wystąpi w przyszłym roku w Grupie Światowej I Pucharu Davisa. W meczu przeciwko Japonii Polakom nie udało się zdobyć ani jednego punktu i ponownie będą musieli rywalizować na trzecim szczeblu rozgrywek.

Biało-Czerwoni polecieli do Kraju Kwitnącej Wiśni osłabieni brakiem Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka, więc nie byli faworytami tego spotkania. W sobotę singlowe pojedynki przegrali Daniel Michalski i Kacper Żuk. Z pewnością nasza drużyna pokładała duże nadzieje na zdobycie pierwszego punktu w deblistach. Jan Zieliński przyjechała do Japonii świeżo po występie w finale Australian Open, a Łukasz Kubot to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników na świecie.

Polacy dobrze rozpoczęli spotkanie przeciwko Benowi McLachlanowi i Yosuce Watanukiemu. W pierwszej partii odebrali podanie temu drugiemu przy wyniku 2:2, co wystarczyło do zapisania jej na swoim koncie.

W drugim secie gra toczyła się zgodnie z regułą własnego podania do wyniku 4:4. W dziewiątym gemie McLachlan popełnił trzy podwójne błędy serwisowe z rzędu i wydawało się, że Polacy mają zwycięstwo już na wyciągnięcie ręki. Podopieczni Mariusza Fyrstenberga nie zamienili jednak na przełamanie ani jednego z trzech „breakpointów”. Niewykorzystane okazje zemściły się na nich w dwunastym gemie, w którym to Kubot nie utrzymał podania i rywale wyrównali stan meczu.

Polacy dobrze rozpoczęli również decydującą odsłonę spotkania. Prowadzili już 4:2, a później mieli jeszcze piłkę na 5:3. Niestety i tym razem nie byli w stanie utrzymać wypracowanej przewagi do końca. Gospodarze odrobili stratę „breaka” i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce japoński duet był zdecydowanie lepszy i stracił tylko dwa punkty.

Przegrana Łukasza Kubota i Jana Zielińskiego sprawiła, że losy meczu zostały rozstrzygnięte już po trzech spotkaniach. Wynik spotkania ustalił Kaichi Uchida, który w ostatnim pojedynku pokonała Maksa Kaśnikowskiego 6:2 7:5.

Reprezentacja Polski we wrześniu ponownie będzie walczyć Grupie Światowej II. Rywala poznamy po zakończeniu weekendu.


Wyniki

Japonia – Polska 4:0

Yoshito Nishioka – Daniel Michalski 6:3 6:2

Taro Daniel – Kacper Żuk 6:3 6:4

B. McLachlan, Y. Watanuki – Ł. Kubot, J. Zieliński 4:6 7:5 7:6(2)

Kaichi Uchida – Maks Kaśnikowki 6:2 7:5