Puchar Davisa: historia historycznych rozgrywek

/ Tomasz Krasoń , źródło: daviscup.com/własne, foto: AFP

Od piątku w Pradze odbywać się będzie finał 100. edycji Pucharu Davisa, największej corocznej rywalizacji drużynowej we współczesnym sporcie. To dobry moment, aby pokrótce przedstawić historię tych niezwykle prestiżowych rozgrywek.

Pierwsza edycja Pucharu Davisa odbyła się w 1900 roku, kiedy to Stany Zjednoczone pokonały Wielką Brytanię. Spotkanie rozegrane w bostońskim Longwood Cricket Club i gospodarze zwyciężyli 3:0. Idea drużynowej rywalizacji narodziła się rok wcześniej pośród członków tenisowego klubu uniwersytetu Harvarda. Głównym pomysłodawcą rozgrywek był Dwight Davis, który zaproponował format gry i za własne pieniądze zakupił pierwsze trofeum.

Początkowo w Pucharze Davisa brały udział jedynie ekipy USA i Wielkiej Brytanii. Kolejne reprezentacje zostały dołączone do rozgrywek w 1905 roku. Były to Francja, Austria, Belgia oraz wspólna ekipa Australii i Nowej Zelandii. W latach 20. w zmaganiach brało już udział ponad 20 nacji.

Okres początkowej dominacji USA, Wielkiej Brytanii i Australii-Nowej Zelandii przerwali Francuzi. Drużyna znana jako Czterej Muszkieterowie, w składzie: Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet i Rene Lacoste, wygrała sześć kolejnych edycji Pucharu Davisa. Później palmę pierwszeństwa przejęła jednak wielka trójka. W latach 1933-1972 zwycięstwa nie udało się odnieść żadnej ekipie spoza układu: USA, Wielka Brytania, Australia. Świetnie radzili sobie zwłaszcza ci ostatni, wśród których Harry Hopman zdobył 16 trofeów jako kapitan, a Roy Emerson 8 jako zawodnik.

Przełomowy był rok 1969. Zaraz po rozpoczęciu ery open w Pucharze Davisa zadebiutowało 50 krajów. W 1972 roku zmieniono format rozgrywek. Zrezygnowano Challenge Round, czyli zasadę dającą obrońcom tytułu wolny los aż do samego finału. W tym samym roku ostatni występ w Davis Cupie zaliczył Nicolo Pietrangeli. Do dziś Włoch jest posiadaczem wielu rekordów. Między innymi ma na koncie najwięcej meczów (164) i najwięcej wygranych (120).

Do hermetycznego grona triumfatorów nowe nacje zaczęły się wdzierać w 1974 roku. Przykład dali tenisiści z RPA, w których ślad szybko poszli Szwedzi, Włosi i Czechosłowacy. Format rozgrywek podobny do współczesnego powstał w 1981 roku. Wówczas podzielono drużyny na Grupę Światową (16 zespołów) i Grupy Strefowe. Dobrze radzili w nim sobie Amerykanie, Szwedzi, Niemcy i Australijczycy – to właśnie te drużyny wygrywały w latach 80.

W 1993 roku liczba drużyn biorących udział w Pucharze Davisa po raz pierwszy przekroczyła 100. Na kolejne okrągłe rekordy nie trzeba było długo czekać. Rok 2000 to setne urodziny rozgrywek, a obecnie świętujemy setną edycję. W XXI wieku na listę zwycięzców wpisały się kolejne kraje – Rosja, Chorwacja, Serbia. Najlepsi są jednak Hiszpanie, którzy po pierwszym triumfie w 2000 roku zdołali zdobyć jeszcze 4 trofea.