Puchar Davisa. Kolejna zmiana formatu rozgrywek

/ Redakcja , źródło: własne, foto: Peter Figura

Puchar Davisa przejdzie kolejne zmiany. Już od tego sezonu gospodarzem turnieju finałowego nie będzie tylko jedno miasto. Na dodatek główna część rywalizacji zostanie wydłużona o kilka dni. Największe turnieje na świecie muszą się dostosować do pewnych zmian po to, aby być coraz lepszymi – powiedział Albert Costa. 

Ostatnia edycja finałów Pucharu Davisa nie spotkała się z najlepszym przyjęciem zarówno ze strony zawodników, jak i kibiców. Mimo że rozgrywane w listopadzie 2019 roku zawody zgromadziły 18 najlepszych drużyn, wiele meczów rozgrywanych było przy niemal pustych trybunach. Co więcej spotkania kończyły się dość często po północy (jeden z nich nawet o 4:03 nad ranem). Wydawało się, że jedynie udział Rafaela Nadala i zwycięstwo Hiszpanii może uratować zawody przed całkowita klęska.

Wybuch pandemii w ubiegłym roku spowodował pierwszą od 1945 roku przerwę w rozgrywkach, a kolejna edycja turnieju finałowego przewidziana jest na listopad 2021. ITF, na wniosek Kosmos Tennis, który jest współorganizatorem Pucharu Davisa, zamierza wprowadzić szereg zmian, celem których jest poprawienie kalendarza rozgrywek i wywarcie większego zainteresowania turniejem finałowym wśród kibiców.

Pierwsza zmiana, która wejdzie w życie już w tym roku, dotyczy wydłużenia rozgrywek z siedmiu do jedenastu dni, co pozwoli organizatorom na lepsze zaplanowanie poszczególnych meczów, a zawodnikom na dodatkowy odpoczynek przed kolejnymi rundami rozgrywek.

W 2022 roku planowanie jest zmniejszenie liczby drużyn występujących w finałach do 16 (obecnie 18). Obecnie trwają natomiast konsultacje nad możliwością rozgrywania Finałów w wielu miastach, zamiast jedynie w Madrycie. Ta innowacja miałaby wejść w życie już w najbliższej edycji.

Według tego projektu, Madryt byłby współgospodarzem finałów wspólnie z dwoma innymi europejskimi miastami. Nowi gospodarze łącznie zorganizowaliby zmagania w czterech grupach i dwóch ćwierćfinałach. Madryt byłby gospodarzem pozostałej części imprezy, z półfinałami i finałem na czele. Decyzja o tym, które miasta będą współgospodarzami tegorocznej edycji finałów Pucharu Davisa, zostanie podjęta w marcu.

Dyrektor Turniej Finałowego Pucharu Davisa, Albert Costa stwierdził, że turniej w 2019 roku stał na fantastycznym poziomie jeśli chodzi o tenis, jednak zmusił do zastanowienie się nad poprawą formatu imprezy.

– Największe turnieje na świecie muszą się dostosować do pewnych zmian po to, aby być coraz lepszymi. My jesteśmy zdecydowani na to, aby historyczne rozgrywki o Puchar Davisa stały się jeszcze lepsze tak dla zawodników, jak i kibiców tenisa. Dlatego jesteśmy przekonani, że te zaproponowane już teraz zmiany przyniosą spodziewane efekty – wytłumaczył Costa.

Peter Figura