Puchar Davisa: milowy krok Argentyńczyków

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: własne, foto: AFP

Już tylko jednego zwycięstwa potrzebują Argentyńczycy, aby dostać się do półfinału Pucharu Davisa. Dzisiaj do awansu przybliżyli ich debliści, David Nalbandian i Eduardo Schwank, którzy po niesamowitym boju pokonali Marina Cilicia i Ivo Karlovicia.

Finaliści zeszłorocznej, 100. edycji Pucharu Davisa wyszli na prowadzenie 2-1 dzięki niebywałej determinacji Nalbandiana i Schwanka. Argentyńscy debliści mierzyli się bowiem z dwoma chorwackimi gigantami (Karlović mierzy 208, a Cilić 198 centymetrów), którzy przez większość spotkania potężnie serwowali, agresywnie uderzali z głębi kortu, a gdy nadarzała się okazja, starali się kończyć akcje przy siatce, często popisując się efektownymi wolejami lub smeczami. Reprezentanci gospodarzy zdołali jednak przeciwstawić się dysponującym przewagą fizyczną rywalom. Niżsi od rywali Argentyńczycy przez długi czas toczyli z Chorwatami równorzędną walkę, popełniali znacznie mniej błędów i grali bardziej regularnie, co szczególnie opłaciło im się w końcówce meczu.

Pierwsza partia padła łupem Chorwatów, którzy niezwykle regularnie trafiali pierwszym podaniem (81%) i wykorzystali obie szansy na przełamanie. Drugi i trzeci set należały do gospodarzy, którzy do minimum zredukowali ilość popełnianych błędów. W kolejnej partii górą ponownie byli Chorwaci i losy pojedynku musiały rozstrzygnąć się w piątym secie.

W decydującej odsłonie gry obie pary przez długi czas skutecznie broniły swoich gemów serwisowych. Dopiero po ponad godzinie gry potknęli się debliści z Europy, którzy stracili swoje podanie i w efekcie przegrali spotkanie. Argentyńczycy zwyciężyli ostatecznie 3:6, 7:6(6), 6:3, 6:7(6), 8:6.

W niedzielę gracze z Ameryki Południowej potrzebują tylko jednej wygranej, aby zakończyć rywalizację z Chorwacją zwycięsko. Bardzo prawdopodobne wydaje się, że zapewni im ją Juan Martin Del Potro. Znajdujący się w tym roku w bardzo dobrej dyspozycji Argentyńczyk (6. gracz rankingu Race to London) zmierzy się z Marinem Ciliciem, który w Buenos Aires spędził już na korcie ponad 10 godzin – jego piątkowy pojedynek z Nalbandianem trwał 5 godzin i 9 minut, a dzisiejszemu starciu deblowemu zabrakło minuty do granicy pięciu godzin. Jeżeli ten pojedynek nie wyłoni zwycięzcy, o awans będą bić się Nalbandian z Karloviciem.

Argentyna – Chorwacja (Argentyna, Buenos Aires, kort ziemny) 2-1
D. Nalbandian, E. Schwank – M. Cilić, I. Karlović 3:6, 7:6(6), 6:3, 6:7(6), 8:6