Puchar Davisa. Mistrzowie wielkoszlemowi prowadzą do zwycięstw

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dźoković i Andy Murray zaprezentowali się kibicom zgromadzonym w środę w madryckiej Caja Magica. Mistrzowie wielkoszlemowi poprowadzili swoje reprezentacje do wygranych.

Z wielkiej czwórki, jak się określa Rogera Federera, Novaka Dźokovicia, Andy’ego Murraya i Rafaela Nadala, w turnieju finałowym Pucharu Davisa brakuje tylko tego pierwszego. Hiszpan poprowadził swój zespół do pierwszej wygranej we wtorek. Z kolei Serb i Szkot poszli w ślady kolegi dzień później.

Jako pierwsi zwycięstwo zapewnili sobie podopieczni Nenada Zimonjicia. Mistrzowie z 2010 roku pokonali 3:0 Japonię. Warto zwrócić uwagę na pierwszy od blisko trzech lat mecz w drużynie narodowej Novaka Dźokovicia. Mieszkający w Monte Carlo tenisista oddał tylko trzy gemy Yoshihito Nishioce.

Do końca o pierwsze zwycięstwo w tegorocznym turnieju finałowym musieli walczyć tenisiści Wielkiej Brytanii. Powracający do rywalizacji Andy Murray w trzecim secie przegrywał już 1:4, ale zdołał doprowadzić do tie-breaka. W tym rywal ponownie wyszedł na prowadzenie 4-1. Były lider światowego rankingu wygrał od tej pory sześć z siedmiu rozegranych akcji i dał pierwszy punkt swojej drużynie. Prowadzenia 6:3, 5:3 nie wykorzystał natomiast Daniel Evans i o losach meczu decydował debel. W tym na wysokości zadania stanęli Jamie Murray i Neal Skupski, którzy wygrali w dwóch setach. Chociaż nie bez kłopotów. W drugiej odsłonie musieli gonić wynik z 2:5, a w tie-breaku obronili dwie piłki setowe.

Jedynym meczem pierwszej tury środowych spotkań bez udziału mistrza wielkoszlemowego było to między Argentyną a Niemcami. Zwycięstwo zapisali na swoim koncie tenisiści naszych zachodnich sąsiadów, którzy wygrali wszystkie trzy mecze. Interesujące było zwłaszcza starcie deblistów. Wszystkie trzy sety wieńczyły tie-breaki, a ostatni z nich był rekordowo długi. Zawodnicy rozegrali 38 punktów, zanim mogli sobie podziękować za wspólną rywalizację.